Bądź bezpiecznym podróżnym. Policjanci radzą…
Słoneczny okres wakacji, to czas kiedy wile osób spontanicznie planuje podróże nad polskie morze bądź góry, ale też poza granice naszego kraju. Warto jednak podczas wypoczynku pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które wszędzie są takie same. Zagrożeniem mogą być nie tylko kieszonkowcy czyhający, na nasze portfele, czy też różnego rodzaju sytuacje niebezpieczne w ruchu drogowym. Bezwzględnie pamiętajmy też o stosowaniu środków bezpieczeństwa w kontaktach z innymi osobami, w związku z panującym zagrożeniem epidemicznym. Musimy zadbać o to, aby wypoczynek był przyjemny i nie wiązał się z przykrymi konsekwencjami dla nas oraz naszych bliskich. Dlatego też wrocławscy policjanci przypominają kilka podstawowych zasad, dzięki którym będziemy bezpiecznymi podróżnymi. Zachowajcie szczególną ostrożność w miejscach, gdzie mimo obecnie obowiązujących obostrzeń, może występować spory tłok, np.: na dworcach kolejowych, na przystankach i w środkach komunikacji publicznej itp.
• Bądźcie szczególnie ostrożni przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu.
• W czasie podróży starajcie się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek, saszetek i neseserów.
• Zwracajcie baczną uwagą na podręczny bagaż podróżny w szczególności podczas podróży nocą.
• Torebki, podręczne plecaki starajcie się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem
do siebie.
• W podróży miejcie przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.
• Unikajcie nocnych podróży zwłaszcza w całkowicie pustych wagonach i przedziałach.
• Bezwzględnie nie przyjmujcie poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Nie traćcie kontaktu z otoczeniem - przestępcy mogą to wykorzystać.
• Bądźcie nieufni w stosunku do nieznanych Wam osób, nie zawierajcie przygodnych znajomości w podróży.
• Zachowajcie szczególną ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.
• Jeżeli zostaną Wam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętajcie, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt w najbliższej jednostki Policji.
W razie wypadku:
• jeśli wystąpi pożar - poinformujcie o zdarzeniu pracowników kolei i służby ratownicze
(o wypadku kolejowym należy poinformować bezzwłocznie, za pomocą wszelkich dostępnych środków),
• w razie wystąpienia takiej konieczności zatrzymajcie pociąg hamulcem bezpieczeństwa,
• jak najszybciej ewakuujcie się z miejsca zagrożenia — jeśli to możliwe wyjdźcie z pociągu lub przejdźcie do przodu (rozwój pożaru następuje od miejsca jego wystąpienia do końca pociągu),
• przy wysiadaniu z pociągu uważajcie na sąsiednie tory.
Bezwzględnie pamiętajmy też o stosowaniu środków bezpieczeństwa podczas kontaktu z innymi osobami, w związku z panującą obecnie epidemią. To w dużej mierze zależy od nas samych, czy i na ile skutecznie uda nam się przeciwstawić zagrożeniom związanym z koronawirusem.
Przypominamy również o próbach oszustw metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”,
które nadal są powszechne. Seniorzy! Nie ufajcie osobom, które dzwonią do Was i podając się za policjanta, czy najbliższą rodzinę, próbują wymóc wypłatę pieniędzy na rzekomą akcję przeciwko nieuczciwym pracownikom banków czy szybkie leczenie w szpitalu. Zdarzają się sytuacje, kiedy do seniorów telefonują osoby podające się za najbliższą rodzinę (dzieci, wnuki), informując, że są sprawcami wypadku, a następnie przekazują słuchawkę rzekomemu policjantowi, który oświadcza, że członek rodziny zostanie zwolniony do domu, jeśli dokona się wpłaty pieniędzy w ramach kaucji. Takie sytuacje, to przykład próby oszustwa! Nigdy nie mówcie nieznajomym jak nazywają się Wasi najbliżsi, ile pieniędzy posiadacie w domu bądź w jakim banku prowadzicie konto. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy faktycznie telefonuje do Was wnuczek bądź policjant, skontaktujcie się z najbliższą jednostką Policji. Chrońcie swoje oszczędności przed zakusami oszustów, którzy żerują na waszych dobrych sercach.
kom. Damian Wroczyński