Bądź ostrożny – plaga oszustw „na policjanta” na terenie powiatu wyszkowskiego
Oszuści cały czas są aktywni. Próbują różnych metod by się wzbogacić. Modyfikują także te dobrze znane, jak „na wnuczka” i „na policjanta”. Zawsze wzbudzają zaufanie u osób w szczególności seniorów i wywierają presję czasu tak, by rozmówca nie miał chwili namysłu i sposobności do wycofania się. Apel kierujemy do młodych osób. Pamiętajcie o swoich dziadkach i rodzicach. Budujcie w nich świadomość i uczcie jak być sprytniejszym od oszustów. Tylko w minionym tygodniu w Wyszkowie przestępcy zaatakowali, aż 10 razy.
W minionym tygodniu oszuści, aż 10 razy telefonowali do mieszkańców powiatu wyszkowskiego podając się za „policjantów”. W 9 przypadkach czujność rozmówców nie zawiodła. Niestety jedna osoba – mieszkanka gminy Zabrodzie dała się złapać w pułapkę przestępców i przekazała blisko 50 tys. złotych. Sposób działania przestępców praktycznie w każdym przypadku był taki sam.
Do mieszkanki gminy Zabrodzie zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej syna. Poinformował ją, że śmiertelnie potrącił kobietę i musi wpłacić wysoką kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Następnie z kobietą rozmawiał fałszywy policjant, który instruował ją jak mają zostać przekazane pieniądze. Kobieta uwierzyła w przedstawioną historię i godzinę później przekazała pieniądze nieznanemu mężczyźnie. W ten sposób straciła prawie 50 000 złotych.
Dopiero gdy zadzwoniła do swojego syna zorientowała się, że została oszukana. Wtedy poinformowała policjantów o swoich podejrzeniach.
Na całe szczęście dzięki szybkiej i profesjonalnej międzywojewódzkiej współpracy, śląskim policjantom jeszcze tego samego dnia udało się zatrzymać 20-letniego mężczyznę i odzyskać utracone pieniądze.
Policjanci cały czas apelują o ostrożność w kontakcie z osobami, które dzwonią do nas, przedstawiają się za naszą rodzinę lub policjantów i żądają pieniędzy. Mimo to, zdarzają się osoby, którzy dają się oszukać. Ze swojej strony ponawiamy apel i prośbę kierujemy do osób młodych. Rozmawiajcie o takich historiach z waszymi rodzicami i dziadkami. Przestrzeżcie ich i przekażcie kilka cennych rad:
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
- Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Pamiętajcie, że metody którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Słyszeliśmy już o wielu wariantach oszustw na wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP. Każda może się różnić. Jednak każda kończy się tak samo. Nasz rozmówca potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania bądź przelania na inne konto bankowe. Uczulcie seniorów, których znacie, że to sygnały które powinny ich zaniepokoić. Niech nigdy nie oddają swoich pieniędzy osobom, których nie znają. Policjanci również nie angażują osób postronnych do prowokacji.
Zwracamy się również do osób poszukujących pracy na stronach internetowych. Tam przestępcy zamieszczają ogłoszenia proponując pracę „kuriera”. Zdarzą się, że niczego nieświadoma osoba może zostać wciągnięta do zorganizowanej grupy przestępczej i odebrać pieniądze od wytypowanej ofiary. Dlatego wszystkie oferty pracy powinny być przez nas dokładnie sprawdzone, a przed rozpoczęciem pracy powinniśmy podpisać umowę w siedzibie firmy. Więcej ostrożności nigdy nie zaszkodzi.
kom. Damian Wroczyński