Kradzieże i włamania – jak ustrzec się przed nimi? Rady wyszkowskich policjantów - Aktualności - KPP w Wyszkowie

Aktualności

Kradzieże i włamania – jak ustrzec się przed nimi? Rady wyszkowskich policjantów

Data publikacji 24.11.2020

W przeciągu ostatniego weekendu na terenie powiatu wyszkowskiego doszło do kilku włamań i kradzieży. Złodzieje wykorzystując nieobecność lub nieuwagę domowników, włamywali się do samochodów, garaży i mieszkań, kradnąc cenne przedmioty. Ich łupem padały rowery, sprzęt elektronarzędzia oraz samochodowe panele sterownicze.

Do pierwszej kradzieży z wyłamaniem  doszło w nocy z piątku na sobotę w Wyszkowie. Sprawcy z zabezpieczonego garażu ukradli elektronarzędzia.  Złodzieje po raz drugi zaatakowali w sobotę, 21 listopada w Brańszczyku. Sprawcy włamali się do garażu z którego zabrali rowery i artykuły dekoracyjne. Również tego dnia w Wyszkowie przy ul. Sowińskiego złodziej wykorzystał nieuwagę mieszkanki, która wyszła z mieszkania nie zamykając go. Amator „cudzej własności” ukradł portfel z dokumentami oraz telefon komórkowy. W trakcie penetracji mieszkania mężczyzna został spłoszony przez śpiącego domownika, który się przebudził. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę sprawcy włamali się do dwóch samochodów zaparkowanych na parkingach osiedlowych w Wyszkowie. Złodzieje ukradli dotykowe panele sterownicze do radia, nawigacji oraz komputera pokładowego pojazdy.

Złodzieje kradną wszystko, co ma wartość, nie tylko pieniądze czy telefony, ale również narzędzia czy drobny sprzęt.  Często sami pozostawiamy w samochodach cenne przedmioty, nie zdając sobie sprawy, że mogą one stać się łupem dla przestępców. Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą kradzieży. 

Apelujemy,  aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze samochody, domy czy  mieszkania. Szczególną  uwagę powinny również zwrócić samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek dokonują rozpoznania terenu. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne - tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny, gdyby doszło do włamania.

Radzimy  jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność: 

Dokładne zabezpiecz pomieszczenia: mieszkania, budynków gospodarczych, piwnic.

  • Pamiętaj  o zamknięciu okien, balkonów, drzwi.
  • Zamontuj dodatkowe zabezpieczenie np. system antywłamaniowe, dodatkowe zamki, rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice - dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.
  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką.
  • Pomysł o odpowiednim oświetleniu w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. 
  • Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do mieszkania, oferujących różne przedmioty np. złoto, dywany, sprzęt AGD i RTV oraz osoby oferujące różne usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny. 
  • Kiedy wyjeżdżasz, nie sygnalizuj swej nieobecności. Poproś zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś jest w mieszkaniu.
  • W samochodzie nie pozostawiaj cennych przedmiotów. Złodzieje kradną wszystko co ma wartość. Przykładem tego może być włamanie do samochodu i kradzież uchwytu na telefon komórkowy czy nawigację.  
  • Kiedy dojdzie do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego,  opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Nie utrudniaj  pracę policjantów i nie zacieraj śladów! W  takiej sytuacji zadzwoń pod nr 112.  

 

Powrót na górę strony