Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijani i niebezpieczni kierowcy wyeliminowani z dróg powiatu wyszkowskiego

Data publikacji 18.01.2021

Wyszkowscy policjanci nieustannie prowadzą działania mające na celu wyeliminowanie z naszych dróg pijanych i niebezpiecznych kierowców. Podczas minionego weekendu funkcjonariusze udaremnili oni jazdę dwóm kierowcom, którzy kierowali samochodem będąc w stanie nietrzeźwości. W trosce o bezpieczeństwo działania tego rodzaju będą kontynuowane. Apelujemy o odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu.

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, bądź narkotyków jest poważnym zagrożeniem ,,na drodze”. Dlatego wyszkowscy policjanci chcąc wyeliminować tego rodzaju zjawisko codziennie podczas swojej służby prowadzą ukierunkowane w tym celu działania zarówno na terenie Wyszkowa, jak i całego powiatu.  Niestety podczas tego typu działań  zatrzymują pijanych kierowców. Skrajną nieodpowiedzialnością należy nazwać sytuację, kiedy to osoby wsiadają za tzw. kółko niejednokrotnie mając dwa, trzy, bądź nawet cztery promile alkoholu.

Podczas minionego weekendu mundurowi udaremnili jazdę kierowcom, którzy zdecydowali się na tak nierozsądne zachowanie, jakim bez wątpienia jest jazda pod wpływem alkoholu.

Pierwszy z nieodpowiedzialnych kierowców został zatrzymany przez policjantów z Długosiodła w piątek o godzinie 19.30 w miejscowości Nowa Wieś. 30-letni mieszkaniec gminy Długosiodło kierował kią mając w swoim organizmie promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Drugiemu pijanemu kierowcy jazdę udaremnili funkcjonariusze wyszkowskiej drogówki, którzy wchodzą w skład mazowieckiej grupy SPEED. W niedzielę, tuż przed godziną 10.00 na ul. Pułtuskiej w Wyszkowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę, który zapomniał dokładnie odśnieżyć swojego golfa.  W przypadku 34-letniego mieszkańca powiatu wyszkowskiego alkomat pokazał wynik powyżej pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Po sprawdzeniu w policyjnych rejestrach okazało się, że nietrzeźwy mężczyzna nie posiada również uprawnień do kierowania samochodem.

Niebawem nieodpowiedzialni mężczyźni będą odpowiadać za swoje nierozważne zachowanie przed sądem. Za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz surowa kara finansowa. Pamiętajmy, że jazda pod wpływem alkoholu, to jedna z najgorszych decyzji, jaką możemy podjąć. Bądźmy odpowiedzialni i szanujmy zdobyte niejednokrotnie z ogromnym trudem prawo jazdy

Pragniemy również zwrócić uwagę, że każdej zimy obserwując drogi możemy się przekonać, że wielu kierowców zapomina, że odśnieżenie auta to ich obowiązek. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Warstwa lodu na szybach ogranicza widoczność, natomiast spadający śnieg z dachu w wyniku poruszania się samochodu, utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami. Taki obowiązek spoczywa również na kierujących pojadamy ciężarowymi.

Podróżując swoim samochodem, kierujący zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Postarajmy się być odpowiedzialnymi nie tylko za nas samych lecz również za innych użytkowników dróg i poświęćmy te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych aut.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł, ale nie o mandat tu chodzi, ale o bezpieczeństwo.

Obowiązek odśnieżenia auta spoczywa również na kierujących pojadamy ciężarowymi. Spadający z naczepy, czy przyczepy śnieg, czy bryły lodu stanowią duże niebezpieczeństwo. Spadający z naczepy, czy przyczepy śnieg, czy bryły lodu stanowią duże niebezpieczeństwo.

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony