Dzień Babci i Dziadka z wyszkowską Policją
Przed nami jedne z najpiękniejszych dni w roku „Dzień Babci i Dziadka”. To święta, o których warto pamiętać. W trosce o seniorów, wyszkowscy policjanci wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola nr 2 w Wyszkowie przygotowali akcję profilaktyczną - jednocześnie chcąc podziękować dziadkom za całe dobro, które wnoszą do życia swoich rodzin. Z okazji święta Babci i Dziadka zadbajmy o to, aby nasi bliscy nie padli ofiarą oszustów i byli bezpiecznie na drogach.
Przestępcy stale modyfikują metody oszustw, których ofiarami są osoby starsze. Przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, pracowników banku, administracji czy podając się za członków rodziny bez skrupułów kradną seniorom oszczędności całego życia. Oszuści sięgają po rozmaite sposoby, by uwiarygodnić się w oczach swoich ofiar. Wykorzystują łatwowierność, wrażliwość oraz dobroć zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Choć o tych metodach stale się mówi, to w dalszym ciągu wiele osób staje się ofiarami tego rodzaju przestępstwami. Również z analiz policyjnych wynika, że najbardziej zagrożonymi uczestnikami ruchu drogowego są seniorzy.
Z danych policyjnych wynika, iż na terenie garnizonu mazowieckiego w 2020 r. dokonano 321 oszustw na pokrzywdzonych powyżej 65 roku życia a suma strat materialnych wyniosła blisko 7 milionów złotych. Natomiast wyodrębniając kategorię oszustw tzw. „na wnuczka/policjanta”, gdzie sprawcy w rozmowie telefonicznej lub osobistym kontakcie instruują ofiary co do wypłaty środków finansowych z banku i przekazania posiadanych oszczędności we wskazanym miejscu odnotowano w 2020 roku 81 takich zdarzeń i nastąpił wzrost o 27 w stosunku do roku 2019.
Przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka apelujemy do prawdziwych wnuczek i wnuczków – składając życzenia porozmawiajmy i uczulmy naszych najbliższych na to co może im grozić. Nie zostawiajmy babci i dziadka samych w obliczu zagrożeń.
Z tej okazji wyszkowscy policjanci wspólnie z przedszkolami Przedszkola nr 2 w Wyszkowie przygotowali profilaktyczne broszury, laurki oraz odblaski, które wnukowie przekazali w tych wyjątkowych dniach swoim dziadkom. Dziś funkcjonariusze spotykają się z seniorami - pieszymi uczestnikami ruchu drogowego. Policjanci składają serdeczne życzenia i przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Szczególną uwagę policjanci zwracają osobom starszym na zasady bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni oraz zachęcają do noszenia odblasków o każdej porze dnia i nocy nawet w terenie zabudowanym. W ramach akcji nie zapomniano również o najmłodszych niechronionych uczestnikach ruchu drogowego.
W trosce o bezpieczeństwo naszych ukochanych Babć i Dziadków przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Babciu, Dziadku pamiętajcie o tym, aby:
- korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych,
- jeżeli:
- nie ma chodnika, to korzystajcie z pobocza
- nie ma pobocza to możecie korzystać z jezdni trzymając się jak najbliżej jej krawędzi i ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, - idąc poboczem lub jezdnią iść tylko lewą stroną drogi,
- korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych,
- przed przejściem przez jednię zatrzymać się i popatrzeć w lewo, w prawo i w lewo, jak nic nie jedzie dopiero przechodzić. Jeśli samochód nie zwalnia czekajcie, nawet wtedy gdy macie zielone światło!
Babciu, Dziadku pamiętajcie, że nie wolno:
- wchodzić na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez potrzeby przechodząc przez jezdnię.
Babciu, Dziadku noście odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! Noście je obowiązkowo, jak poruszacie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym!
Babciu, Dziadku pamiętajcie, że jeżeli Wy widzicie nadjeżdżający samochód, to nie oznacza, że kierowca też Was widzi.
Babciu, Dziadku „za kierownicą” szczególnie pamiętajcie o:
- ustąpieniu pierwszeństwa:
- pieszym – na przejściu dla pieszych,
- rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów,
- autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku,
- zachowaniu bezpiecznej odległości:
- od innych pojazdów i uczestników ruchu,
- umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie,
- podczas wyprzedzania,
- dostosowaniu prędkości do warunków na drodze,
- bezpiecznym włączaniu się do ruchu,
- wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy,
- stosowaniu zasady ograniczonego zaufania,
- regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, którym się poruszacie.
Drodzy Dziakowie:
Bądźcie sprytniejszy od oszustów:
- w ostatnim czasie na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki przeciw COVID- 19. Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.
- nie daj się zmanipulować - szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, o ich dystrybucji można się dowiedzieć z oficjalnych rządowych źródeł, a szczepienia odbywają się jedynie w wyznaczonych do tego punktach szczepień.
- nie dokonuj zakupu szczepionek i produktów farmaceutycznych na własna rękę - to może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia!
- nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom obcym! – to najważniejsza zasada. Nie ważne, za kogo będą się podawać – legitymacje i dokumenty mogą być fałszywe – oszuści są dobrze przygotowani do takich zadań.
- nie zostawiaj gotówki ani kosztownych przedmiotów w miejscach wskazanych przez rozmówców telefonicznych, nie wyrzucaj ich przez okno, nie pozostawiaj za drzwiami mieszkania.
- nie pożyczaj pieniędzy osobom, które znane są tylko z widzenia lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim - oddając pieniądze nie wiesz, w jaki sposób i przez kogo zostaną one wykorzystane – w ten sposób możesz stracić wszystkie oszczędności
- weryfikuj każdą otrzymaną informację! - po zakończeniu rozmowy telefonicznej należy samemu skontaktować się z wnukiem, z kuzynem i zapytać czy potrzebuje pomocy. Policja, ani funkcjonariusze innych służb, nigdy nie proszą obywateli o pieniądze, ich wypłatę z banku, bądź dokonanie przelewu! Nawet podpisanie jakiegokolwiek pokwitowania nie powinno uśpić naszej czujności.
- chcąc powiadomić o sprawie policję, bądź zweryfikować prawdomówność dzwoniącego, najpierw bezwzględnie zakończ rozmowę. A następnie po upewnieniu się, że połączenie zostało przerwane zadzwoń na nr 112. Przestępcy często proszą seniora, żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu nr 112. Senior jest przekonany, że dzwoni na policję, a tymczasem w słuchawce odzywa się wspólnik przestępcy, który jest obok niego.
- gdy jesteś sam pod żadnym pretekstem nie wpuszczaj nikogo do swojego domu – oszuści usypiają czujność rozmówcy i plądrują mieszkanie – nie pozwól na to!
- nie otwieraj drzwi, gdy tyko usłyszysz dzwonek. Najpierw sprawdź, kto stoi za drzwiami. Jeżeli nie znasz tej osoby rozmawiaj przez zamknięte drzwi. Wizytę administratorów, hydraulików, kominiarzy itd. można umówić telefonicznie na konkretny dzień i godzinę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu;
- dobrą praktyką jest, by w trakcie wszelkich kontroli technicznych bądź wizyt urzędników, pracowników spółdzielni, instytucji pomocowych, pielęgniarek itp., mieć wsparcie kogoś młodszego: syna, córki, zięcia, wnuka.
- nie należy wpuszczać do klatki schodowej nieznajomych osób podających się za listonosza, kuriera, konserwatora, bądź wchodzących pod pretekstem pozostawienia ulotek
- nie otwieraj nieznanych linków do stron, nigdy nikomu nie udostępniaj haseł do kont internetowych,
- nie przekazuj swoich danych osobowych i pod żadnym pozorem nie rób przelewów internetowych na wskazane w wiadomościach numery kont.
- robiąc zakupy przez Internet, w miarę możliwości, zapewnij sobie wsparcie zaufanej osoby podczas dokonywania transakcji – jedno, choćby przypadkowe, kliknięcie w link może doprowadzić do niekorzystanego rozporządzania twoimi danymi oraz przekazanym mieniem.
Wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu Ich święta składamy najlepsze życzenia.
kom. Damian Wroczyński