Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie na autostradzie

Data publikacji 26.01.2021

Każdy kierujący choć raz w życiu jechał autostradą lub drogą ekspresową, ale czy potrafimy się bezpiecznie nimi poruszać? Jakie są dopuszczalne prędkości Co zrobić w razie awarii? Jak powinniśmy przygotować się do podróżowania autostradą?

Zacznijmy od pojęcia czym jest autostrada?

Zgodnie z zapisem w artykule 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym,

autostrada - to droga dwujezdniowa , oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Czyli najkrócej ujmując jest to droga o ograniczonej dostępności i nie każdy pojazd może się nią poruszać. Dla ruchu odbywającego się w przeciwnych kierunkach posiada ona odseparowane od siebie jezdnie. Na autostradzie obowiązuje szereg zakazów między innymi zakaz zawracania, zakaz zatrzymywania się poza miejscami do tego przeznaczonymi ( w razie awarii zatrzymanie dozwolone jest na pasie awaryjnym pamiętajmy o powiadomieniu służb które zabezpieczą nasz postój), poruszania się pieszo, a także pojazdami wolnobieżnymi, zaprzęgowymi oraz rowerami. Maksymalna prędkość dozwolona na tego typu drodze wynosi 140 kilometrów na godzinę. Czy zatem możemy jechać wolno? W tym przypadku możemy śmiało stwierdzić że wolno nie zawsze znaczy bezpiecznie. Wyobraźmy sobie sytuację gdy włączamy się do ruchu i znajdujemy się na pasie rozbiegowym. Manewr ten wykonajmy na tyle dynamicznie i ostrożnie, aby nie zmuszać innych kierujących do gwałtownego hamowania. Pamiętajmy również o tym, że kiedy już jedziemy autostradą i dojeżdżamy do miejsca gdzie są pasy rozbiegowe, dobrze jest jeżeli zjedziemy na lewy pas aby pomóc włączyć się do ruchu innym kierującym, a po bezpiecznym minięciu pasa rozbiegowego wrócimy na prawy pas. Zasada powinna być jedna NIE BLOKUJMY LEWEGO PASA. Pamiętajmy również o dostosowywaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Deszcz, śnieg czy mgła zawsze powinny zwiększyć naszą czujność i prowadzić do zmniejszenia prędkości. Autostrady to teoretycznie najbezpieczniejsze drogi, ale ze względu na rozwijane na nich prędkości najmniejszy popełniony przez nas błąd może kosztować ludzkie życie, a zatem kluczową sprawą jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Bardzo istotnym jest zachowanie przez nas bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu na tyle duże żebyśmy mieli czas na reakcję.

A co zrobić jeśli w drodze nasze auto ulegnie awarii?

Po pierwsze jeśli to możliwe zjedź na pas awaryjny, powiadom służby (tel. 19111 ) aby zabezpieczyły Twój postój do chwili przyjazdu pomocy drogowej, włącz światła awaryjne, upewnij się czy możesz bezpiecznie wysiąść z auta, załóż kamizelkę odblaskową ( w Polsce posiadanie kamizelki nie jest obowiązkowe ale zawsze warto ją mieć w aucie), pomóż wysiąść z auta swoim pasażerom i wskaż im miejsce za barierami energochłonnymi gdzie bezpiecznie będziecie czekać na pomoc, wystaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem i zejdź z jezdni za bariery i co najważniejsze ogranicz do niezbędnego minimum czynności przy unieruchomionym pojeździe. Podobnie powinniśmy się zachować w chwili uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.

Jak powinniśmy przygotować się do podróży autostradą?

Przede wszystkim zatankujmy swój pojazd. Prędkości autostradowe, to większe niż zwykle zużycie paliwa, poza tym stacje benzynowe porozmieszczane są od siebie w znacznej w odległości, nawet kilkudziesięciu kilometrów. Kontrolujmy zatem wskaźnik ilości paliwa w aucie abyśmy mogli na czas je zatankować. Sprawdźmy ilość płynu w zbiorniku spryskiwacza, wyczyśćmy szyby i lusterka. I przede wszystkim siadając za kierownicą bądźmy wypoczęci. A jadąc w daleką podroż nie zapominajmy o przerwach.

 

Powrót na górę strony