Nie kupuj „kota w worku”! Uważajmy na internetowych oszustów
W ostatnim czasie daje się zaobserwować zwiększony ruch w sieci internetowej, zwłaszcza w zakresie dokonywania zakupów, a co za tym idzie płatnościami elektronicznymi i zaliczkami. Mimo wielu policyjnych rad i wskazówek, opisujących jak nie paść ofiarą oszustów, nadal policjanci otrzymują zgłoszenia o kolejnych przypadkach oszustw podczas zakupów w sieci internetowej. W związku z powyższym kolejny raz apelujemy, aby ostrożnie korzystać z najnowszych rozwiązań techniki, a indywidualne dane do logowania zachować dla siebie i nikomu ich nie udostępniać.
W ostatnich tygodniach policjanci referatu dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw popełnionych przy wykorzystaniu internetu. Bez wątpienia jest to związane ze zwiększonym w ostatnim czasie ruchem w sieci internetowej. Przez częstsze bycie w domu, częściej korzystamy z różnego rodzaju portali, głównie sklepów internetowych lub portali ogłoszeniowych. Częstsze zakupy wiążą się z częstszymi płatnościami internetowymi i wpłacanymi zaliczkami. I tutaj pojawiają się możliwe zagrożenia ponieważ wiele osób zbyt łatwo i bez ostrożności płaci za różnego rodzaju towary w nieodpowiedni sposób.
Wczoraj wyszkowscy policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o oszustwie za pośrednictwem internetu. Z relacji wyszkowianina wynikało, że na popularnej platformie sprzedażowej znalazł korzystną ofertę sprzedaży smartfona. Zainteresowany kupnem mieszkaniec Wyszkowa dokonał dwóch przelewów - zaliczek na konto wskazane przez sprzedającego. Następnie po kilku dniach od dokonania wpłat, kontakt ze sprzedawcą się urwał, a mężczyzna do dzisiaj nie otrzymał zamówionego towaru. W wyniku tego oszustwa mężczyzna stracił pół tysiąca złotych.
Policjanci przypominają o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:
- Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.
Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.
- Logując się na konto sklepu internetowego unikajmy ogólnodostępnych punktów do internetu.
Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania oraz innym osobom.
- Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot.
Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
- Nie płaćmy „w ciemno” za towar.
Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
- Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.
Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków.
Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
- Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).
Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją tj.:
- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,
- sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
- sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.
kom. Damian Wroczyński