Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Po piwie i wódce slalomem motorowerem. Niebezpieczna jazda została przerwana przez policjantów z Somianki

Data publikacji 18.03.2021

Policjanci z Posterunku Policji w Somiance zatrzymali do kontroli drogowej nietrzeźwego motorowerzystę. Drogowy przestępca wsiadł na jednoślad, mając w organizmie 0,8 promila alkoholu. Mężczyzna już stracił już prawo jazdy i w najbliższym czasie będzie odpowiadać za swoje postępowanie przed sądem. Przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem za które grozi kara pozbawiania wolności do lat 2.

Wczoraj około godziny 19.20 w trakcie patrolu miejscowości Komorowo, mundurowi zauważyli motorower, którego tor jazdy wskazywał ,że kierujący może być nietrzeźwy. W trakcie policyjnej kontroli policjanci z Somianki  wyczuli od mężczyzny alkohol. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie 27-letniego mieszkańca gminy Rząśnik 0,8 promila alkoholu.  Funkcjonariusze od razu zatrzymali nieodpowiedzialnemu mężczyźnie prawo jazdy, gdyż jazda w stanie nietrzeźwości stanowiła ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego oraz samego amatora jednośladu. Jak oświadczył 27-latek, wypił 2 piwa oraz 100 ml wódki, po czym zdecydował się na jazdę na podwójnym gazie. Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii, a mężczyzna został wykluczony z ruchu drogowego.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to jedno największych przestępstw drogowych. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu może doprowadzić do tragedii na drodze. Nie bójmy się również reagować w sytuacji kiedy podejrzewamy, że kierowca jest nietrzeźwy. Powiadommy o tym policję. Jeden telefon, a może uratować ludzkie życie.

W Kodeksie Karnym znajdziemy informacje, że kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W razie uznania oskarżonego za winnego zarzucanego mu przestępstwa i wydania wobec niego wyroku skazującego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi  3 lata. Dodatkowo w razie skazania sprawcy sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 złotych. 

Po raz kolejny apelujemy do kierowców o rozsądek i zachowanie trzeźwości na drodze!

 

 

kom.Damian Wroczyński

Powrót na górę strony