Policjanci mazowieckiej grupy SPEED skuteczni w eliminowaniu piratów drogowych
Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Wielu kierowców nie stosuje się do przepisów i znaków drogowych, które określają dopuszczalną prędkość. Następstwem zbyt szybkiej jazdy jest m. in. dłuższa droga hamowania, brak kontroli nad pojazdem, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku. Tylko w czwartek przed południem, na terenie powiatu wyszkowskiego dwóch skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców straciło swoje uprawnienia za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Niestety na naszych drogach nie brakuje amatorów szybkiej jazdy, którzy zapominają, że nadmierna prędkość jest przyczyną wielu tragicznych zdarzeń drogowych. Przykładem jest dwóch kierujących, którzy w czwartek za rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym stracili swoje uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Pierwszego z kierowców policjanci wyszkowskiej drogówki wchodzący w skład mazowieckiej grupy SPEED, wyhamowali chwilę przed godziną 9.00 na krajowej 62 w Somiance. 48-letni mieszkaniec gminy Serock pędził na „pięćdziesiątce” z prędkością 105 km/h. Równie nieodpowiedzialny o godzinie 11.45, okazał się mieszkaniec gminy Brańszczyk. 27-latek w Turzynie kierując swoim mitsubishi przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 53 km/h.
Za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym kierowcy stracili swoje uwapnienia na 3 miesiące, a do ich konta policjanci grupy SPEED dopisali po 10 pkt. karnych. Nie obeszło się również bez wysokich mandatów.
Przypominamy, że:
• przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
• jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
Pamiętajmy również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość mieszkańcom powiatu wyszkowskiego zgłaszania miejsc, które w ich odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Narzędzie nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji, ale powoduje, że funkcjonariusze częściej pojawiają się w miejscu zagrożonym. Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji - policjanci pojawiają się we wskazanym miejscu kilka razy, zanim ocenią czy zgłoszenie można potwierdzić czy też nie.
Po raz kolejny apelujemy o ostrożność na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
kom. Damian Wroczyński