Miała sądowy zakaz kierowania - podała wyuczone dane o 13 lat starszej kobiety. Kłamstwo szybko wyszło na jaw
Policyjna grupa SPEED, w skład której wchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego, powstała, aby zwalczać m.in. przestępczość drogową. Mundurowi kolejny raz udowodnili swój profesjonalizm. Zatrzymana do kontroli drogowej kierująca porsche podawała się za 13 lat starszą kobietę. Szybko okazało się co jest powodem kłamstwa. Posiadała sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Fałszywe dane potwierdził również...mąż kierującej. Teraz oboje staną przed wymiarem sprawiedliwości.
Wczoraj o godzinie 12.30 w miejscowości Białebłoto Nowa Wieś na celowniku policjantów mazowieckiej grupy SPEED znalazło się porsche, które w obszarze zabudowanym przekroczyło dozwoloną prędkość. Kierująca podała dane 39-letniej kobiety. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach i weryfikacji zdjęcia mundurowi od razu wiedzieli, że kobieta coś ma na sumieniu - podając dane zupełnie innej osoby. Mimo kilkukrotnego rozpytywania o poprawne dane, kobieta upierała się, że jest 39-latką. Na miejsce policyjnej kontroli dotarł również mąż, który potwierdził rzekomo poprawność danych. Policjanci zdawali sobie sprawę, że cały czas są oszukiwani przez małżeństwo. Poinformowali kontrolowaną kobietę, że zostanie przewieziona do Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie w celu ustalenia prawdziwych danych osobowych. Wtedy kierująca przyznała się, że podała fałszywe dane ponieważ posiada 10-letni sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W rzeczywistości nie ma 39-lat, a 26 lat. A danych innej osoby nauczyła się, aby w przypadku kontroli drogowej uniknąć ponownie odpowiedzialności karnej.
Teraz sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Za niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych zgodnie z art. 244 kodeksu karnego grozi do 5 lat więzienia. Natomiast kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania, co do tożsamości własnej lub innej osoby, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny - o czym mówi art. 65 kodeksu wykroczeń.
kom. Damian Wroczyński