APEL KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W WYSZKOWIE SKIEROWANY DO MIESZKAŃCÓW NASZEGO POWIATU
Szanowni Państwo,
pomimo sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią COVID-19, policjanci w dalszym ciągu odnotowują wzmożoną aktywność przestępców dokonujących oszustw na osobach starszych.W celu wyłudzenia pieniędzy oszuści podszywają się pod policjantów, najbliższych członków rodziny, a w ostatnim czasie nawet pod lekarzy i wolontariuszy. Przy metodzie na funkcjonariusza Policji lub CBŚP przestępcy zazwyczaj kontaktują się telefonicznie i namawiają seniorów do udziału w zasadzce na przestępców lub też przedstawiają jedną z kilku nieprawdziwych historii,np. o zagrożonych pieniądzach na koncie bankowym, udziale bliskiej osoby w wypadku samochodowym, prowadzonym postępowaniu przeciwko listonoszowi, który wypłaca emerytury posługując się podrobionymi banknotami lub też wyłudzają pieniądze na szczepionki, które rzekomo mają uratować życie najbliższym. Zwykle w tym momencie oszuści proszą o przekazanie pieniędzy, dokonanie przelewu, a czasem wręcz zachęcają seniorów do wzięcia pożyczki. Zdarzają się przypadki, że osoby starsze wyrzucają swoje pieniądze przez okno lub wrzucają je do kosza na śmieci skąd odbierają je przestępcy. Wszystko to dzieje się za namową oszustów pod presją czasu i towarzyszących emocji.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo apeluję o czujność i rozwagę. Przypominam, że:
- Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie dzwonią z żądaniem przekazania gotówki, dokonania przelewu czy wzięcia pożyczki.
- Policja nie prosi telefonicznie o pomoc w schwytaniu przestępców.
- Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna, nawet jeżeli twierdzą, że są znajomymi członków rodziny, lekarzami lub policjantami.
- Kiedy dzwoni osoba podająca się za policjanta, członka rodziny, lekarza lub przedstawiciela innej instytucji i domaga się pieniędzy, należy się rozłączyć, upewnić się że połączenie zostało przerwane, a następnie zadzwonić na numer alarmowy 112 lub skontaktować się z najbliższym członkiem rodziny, informując o całej sytuacji.
- Oszuści często straszą swoje ofiary sankcjami karnymi za brak współpracy - jeżeli już rozmowa zostanie podjęta, nie działajmy pod presją czasu, nie dajmy się zastraszyć.
- Jeśli w miejscu Waszego zamieszkania pojawi się nieumundurowany policjant, zażądajcie okazania legitymacji i starajcie się potwierdzić jego dane dzwoniąc na numer alarmowy 112.
W czwartek 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Będzie trwał przez kilka miesięcy - do końca września tego roku. Udział w nim jest obowiązkowy. Trzeba będzie jednak bardzo uważać, bo tę sytuację mogą wykorzystywać oszuści chcący wyłudzić Państwa dane osobowe. Warto więc wiedzieć jakie prawa ma rachmistrz i na co szczególnie należy uważać z tej okazji.
Podstawową formą będzie samospis, którego możemy dokonać za pomocą internetu. Specjalny formularz dostępny jest na stronie spis.gov.pl. Dodatkowymi metodami będzie spis telefoniczny lub wypełnienie formularza w urzędzie gminy. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny z uwagi na panującą pandemię koronawirusa rachmistrzowie nie powinni odwiedzać Państwa domów.
Spis internetowy wydaje się być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Osoby, które z tego rozwiązania nie skorzystają powinny pamiętać, że w razie telefonu od osoby, która podaje się za rachmistrza mamy prawo żądania jego weryfikacji. Każdy uczestnik spisu może sprawdzić tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Dane można zweryfikować na stronie spisu w zakładce "Sprawdź rachmistrza" lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Warto to zrobić, zanim odpowie się na zadane pytania. Dlatego, gdy otrzymacie Państwo telefon ustalcie potrzebne do weryfikacji dane od rozmówcy i umówcie się z nim na inny termin. Dodatkowo wcześniej sprawdźcie, czy rzeczywiście jest tym za kogo się podaje. Proszę także pamiętać, że mogą Państwo sami zadzwonić na infolinię i umówić się na konkretny dzień na rozmowę.
Podczas tych metod spisu nikt nie powinien żądać od Państwa podania danych do kont oraz kart bankowych. Pod żadnym pozorem takich danych nie udostępniajcie! Będzie to działanie oszusta, który chce wyłudzić dane aby wykraść pieniądze z konta.
Jako, że w czasie pandemii będziecie Państwo mieć kontakt z rachmistrzem tylko przez telefon, to należy zachować szczególną uwagę na wszystkie SMS-y czy też e-maile, które mogą zachęcać do kliknięcia w link lub wykonania połączenia telefonicznego. Każdą taką wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa. Jeśli wszystko zostanie prawidłowo wypełnione i ktoś poprosi Państwa o kontakt w celu uzupełnienia danych lub ponowne wypełnienia ankiety, to takie połączenie należy zignorować.
Apeluję, uczulmy na to również bliskich i zadbajmy o to, by starsi członkowie rodziny wiedzieli, jak postępować, a najlepiej pomóżmy im wypełnić formularz. Uważajmy też na wizyty domowe. Te w związku z panującą pandemią nie powinny mieć miejsca.
Zwracam się także z apelem do osób młodych - informujcie Waszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Poinstruujcie najbliższych, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy. Pamiętajmy, że często od nas samych, od naszej rozwagi i przezorności zależy bezpieczeństwo.
Szanowni Państwo! Mam nadzieję, że tych kilka podstawowych zasad zwiększy czujność i uchroni przed działaniami oszustów.
K O M E N D A N T
Powiatowy Policji w Wyszkowie
nadkom. Mariusz Sycik