ZERO TOLERANCJI DLA PRZEMOCY WOBEC NAJMŁODSZYCH. Dziś Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci
W piątek 30 kwietnia 2021 przypada Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Jest on wyrazem protestu wobec przemocy kierowanej przeciw najmłodszym członkom społeczeństwa.
Dzieci są najcenniejszą częścią każdej społeczności, stanowią nadzieję i przyszłość. Niestety zdarza się, że przestępcy kierują swoją złość i agresję wobec nich. W ramach tego święta warto chyba przypomnieć, że tego rodzaju zachowania powinny być zwalczane z całą stanowczością przy pełnej współpracy Policji i społeczeństwa.
W 2020 roku liczba dzieci wobec których istnieje podejrzenie, że zostały dotknięte przemocą w rodzinie sięgnęła 11 787 przypadków. Statystyki te pokazują, że pomimo wzrostu świadomości ludzi nt. przemocy, za zamkniętymi drzwiami tysięcy domów i mieszkań w Polsce rozgrywa się dramat tysięcy dzieci.
Często do takich zdarzeń dochodzi w zaciszu domu w czterech ścianach. Jeżeli jesteśmy świadkami takich zdarzeń nie gódźmy się na to. Przerwanie zaklętego kręgu przemocy leży wtedy właśnie w naszych rękach. „Nie mieszanie się” jest niemym przyzwoleniem na okrucieństwo. Co gorsza w naszym własnym otoczeniu kształtujemy postawę osoby z jednej strony żądającej zapewnienia bezpieczeństwa, a z drugiej przyzwalającej na popełnianie przestępstw w swoim otoczeniu. Pamiętajmy, że najmłodsze ofiary przestępstw mogą znaleźć oparcie tylko w dorosłych.
Mówiąc o przestępstwach wobec dzieci warto na chwilę pochylić się nad wychowaniem. Polega ono między innymi na przekazaniu wartości. Przysłowiowy, pozornie niewinny „klaps” nie niesie żadnych. Jest jedynie wyrazem bezsilności dorosłego i fałszywym sygnałem, że przemoc i agresja są rozwiązaniem. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, ze jest dokładnie na odwrót. Bicie i agresja lubią eskalować prowadząc do odpowiedzialności karnej i co chyba najgorsze stygmatyzacji sprawcy w oczach społeczeństwa.
Gdzie szukać pomocy?
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - 801 12 00 02
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12
- Numer alarmowy - 112
DW