6 pijanych kierowców odpowie za swoje skrajnie nieodpowiedzialne postępowanie
Nietrzeźwy kierowca to potencjalny sprawca niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Wiedzą o tym doskonale wyszkowscy policjanci, którzy codziennie prowadzą liczne kontrole trzeźwości zmotoryzowanych. Tylko w przeciągu kilku dni mundurowi zatrzymali 6 kierowców na podwójnym gazie. Niechlubny rekordzista w swoim organizmie miał blisko 3,5 promila alkoholu.
Z pierwszym pijanym kierowcą policjanci wykonywali czynności w czwartek po godzinie 17 w miejscowości Loretto. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, 35-letni mężczyzna kierował volkswagenem mając w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Swoją podróż zakończył zjeżdżając do przydrożnego rowu. Jak się okazało nie był to pierwszy raz kiedy mieszkaniec gminy Wyszków kierował na „podwójnym gazie”. Po koniec czerwca na drodze krajowej nr 62, ten sam 35-latek jadąc volvo uderzył w pojazd ciężarowy i uciekł z miejsca. Wtedy w jego organizmie było ponad 3 promile. Na całe szczęście w obu tych zdarzeniach nikt nie został ranny, a nieodpowiedzialnego mężczyznę teraz czekają surowe konsekwencje prawne i finansowe.
Niespełna dwie godziny później na węźle komunikacyjnym trasy S8 w miejscowości Turzyn 38-letni obywatel Ukrainy nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w tył poprzedzającego pojazdu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie kierowcy volkswagena prawie 3,5 promila alkoholu. Również i w tym przypadku nikt nie został ranny.
Natomiast w piątek po godzinie 18 w miejscowości Wola Mystkowska kierowca BMW miał w swoim organizmie blisko 2 promile alkoholu. Mieszkaniec gminy Wyszków na łuku drogi stracił panowanie nad autem i uderzył w 3 zaparkowane na parkingu pojazdy.
Nie trzeba było długo czekać, ponieważ chwilę po godzinie 23 w Somiance kierowca toyoty przekroczył prędkość o 30 km/h w obszarze zabudowanym. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów drogówki. Od młodego mężczyzny policjanci od razu wyczuli alkohol. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 20-latka prawie promil alkoholu.
Kolejnym nieodpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego okazał się być motocyklista, który został zatrzymany do kontroli drogowej w nocy z soboty na niedzielę. Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Długosiodle zauważyli na ul. Kościuszki motocykl, który jechał slalomem. Mundurowi natychmiast przerwali niebezpieczną jazdę by zapobiec tragedii. 28-letni amator jednośladu miał w swoim organizmie ponad promil alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania.
Ostatni kierowca został zatrzymany w niedzielę po godzinie 8 w miejscowości Słopsk. Na celowniku ręcznego miernika prędkości znalazł się opel, który przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h. Po podejściu do samochodu policjanci zauważyli, że mieszkaniec Warszawy nie korzysta z pasów bezpieczeństwa, a w trakcie rozmowy wyczuli alkohol. Okazało się, że 29-latek kierował osobówką mając w organizmie blisko promil alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że jego auto nie posiada aktualnych badań technicznych.
Zatrzymani kierujący za popełnione przestępstwa poniosą konsekwencje przed sądem, który może ich skazać na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się także z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Dodatkowo w przypadku osób, które nie sotsują się do wyroku sądu kara pozbawania wolności wzrasta do lat 5.
Policjanci nieustannie apelują: Pijani kierowcy to realne zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu kolizji i wypadków, w tym również tych tragicznych w skutkach. Nie bądźmy obojętni! Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu zamierza wsiąść za kierownicę, informujmy policjantów, gdy widzimy podejrzany sposób jazdy kierowcy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu!
kom. Damian Wroczyński