Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach powiatu wyszkowskiego

Data publikacji 09.08.2021

Sześciu nietrzeźwych kierowców, 2 wypadki drogowe i 10 kolizji to bilans minionego weekendu na drogach powiatu wyszkowskiego. Wobec piratów drogowych policjanci nieustannie będą stosować zasadę ZERO TOLERANCJI. Za nami półmetek wakacji, każdego dnia przybywa czarnych punktów na mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Apelujemy o ostrożność i odpowiedzialność na drodze za siebie oraz innych uczestników ruchu.

Do najpoważniejszych zdarzeń doszło rano w sobotę. Pierwszy wypadek miał miejsce kwadrans po godzinie 4 rano na trasie S8 w miejscowości Turzyn na pasie ruchu w kierunku Ostrowi Mazowieckiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 62-letni mieszkaniec Ostrołęki kierując busem marki opel zasnął za kierownicą pojazdu w wyniku czego uderzył naczepę pojazdu ciężarowego, a następnie zjechał na lewą stronę drogi gdzie na pasie zieleni rozbił auto uderzając w bariery energochłonne.  Do szpitala trafił pasażer osobowego busa. Kierowcy uczestniczący w zdarzeniu byli trzeźwi.

Natomiast chwilę przed godziną 8 policjanci rozpoczęli czynności na miejscy wypadku drogowego do którego doszło w Nowym Lubielu. Jak wynika z pierwszych z ustaleń policjantów wyjaśniających to zdarzenie, kierowca volkswagena na łuku drogi stracił panowanie nad autem, zjechał na przeciwległy pas ruchu a następnie na pobocze gdzie podróż zakończył uderzając w drzewo. Kierowca z powiatu wyszkowskiego z obrażeniami został przewieziony do szpitala. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. W organizmie młodego mężczyzny było prawie 1,5 promila alkoholu. Policjanci nieodpowiedzialnemu kierowcy zatrzymali prawo jazdy.

Ponadto w trakcie minionego weekendy wyszkowscy policjnci odnotowali 10 kolizji drogowych oraz zatrzymali 5 kierowców na podwójnym gazie.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to jedno największych przestępstw drogowych. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu może doprowadzić do tragedii na drodze. Nie bójmy się również reagować w sytuacji kiedy podejrzewamy, że kierowca jest nietrzeźwy. Powiadommy o tym policję. Jeden telefon, a może uratować ludzkie życie.

Każdy kto, znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimalny okres 3 lata. Sąd orzeka  również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 złotych. 

Pamiętajmy również, żeby nie wsiadać za kierownicę będąc zmęczonym. Nie przeceniać swoich umiejętności. W czasie jazdy słuchać swojego organizmu i reagować na pierwsze oznaki zmęczenia. Co  minimum dwie godziny robić kilkunastominutową przerwę. Wysiadać z samochodu i zrobić kilka prostych ćwiczeń fizycznych pobudzających krążenie krwi. Nie „zapijać” zmęczenia energetykami spożywanymi w trakcie jazdy. Pomaga to pozornie i tylko na chwilę. W razie potrzeby uciąć sobie drzemkę na parkingu. Tych kilka prostych czynności może uratować życie.

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony