Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie wyhamował przed rondem – uderzył w autobus

Data publikacji 25.10.2021

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło rano w Starym Bosewie. Osobowe auto nie zdołało wyhamować przed rondem i uderzyło w przejeżdżający autobus, którym podróżowało 15 pasażerów. Na całe szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Przymrozki, mokra i śliska nawierzchnia, a także mocno oślepiające niskie słońce w połączeniu z nadmierną prędkością, to tylko część z jesienno-zimowych pułapek pogodowych, które zwiększają ryzyko udziału w kolizji lub wypadku.

Dzisiaj rano, chwilę przed godziną 7 na rondzie w Starym Bosewie doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i autobusu. Jak wynika z ustaleń policjantów ruchu drogowego, 20-letni kierowca BMW nie dostosował prędkości do warunków atmosferycznych panujących na drodze w wyniku czego nie zdołał wyhamować przed skrzyżowaniem o ruchu okrężnym i uderzył w tylną część przejeżdżającego przez rondo autobusu. W tym czasie środkiem komunikacji zbiorowej podróżowało 15 osób. Na całe szczęście nikt nie został ranny. Kierowcy byli trzeźwi. O dużym szczęściu może mówić mężczyzna z BMW, którego auto zostało doszczętnie zniszczone.

Za spowodowanie kolizji drogowej 20-latek z powiatu makowskiego został ukarany mandatem karnym, a do jego konta kierowcy mundurowi dopisali punkty karne.

W okresie przejściowym, bardzo niebezpieczne bywa także zjawisko nazywane przez niektórych kierowców — czarnym lodem. Jest to taka niewidzialna warstwa zamarzającej wody, która przylega bezpośrednio do nawierzchni jezdni. Sytuacja ta występuje głównie po opadach deszczu i występujących często zamgleniach.

Są to bardzo trudne warunki pogodowe dla kierowców, a jeżeli do tego dodamy poranne oślepiające słońce, podróż może zakończyć się w sposób nieprzewidziany i niebezpieczny. Największym czynnikiem ryzyka w tej sytuacji, jest zawsze nadmierna prędkość, a niezachowanie odpowiedniego odstępu od innych uczestników ruchu, kończy się często kolizją lub wypadkiem.

Przymrozki występują przeważnie wczesnym rankiem i nocą. Gdy temperatura gwałtownie spada, takie warunki najszybciej się pojawiają i najdłużej utrzymują w miejscach, do których nie docierają szybko promienie słoneczne, a także na przeprawach przez rzeki. Zimą niejednokrotnie temperatura tuż przy powierzchni jezdni, bywa dużo niższa od odczuwalnej i dlatego lód na drodze, może pojawiać się, nawet gdy termometry pokazują od 1 do 3°C.

Pamiętajmy, oprócz rozsądku i rozwagi każdy kierowca powinien zabrać ze sobą także do samochodu podstawowe okulary przeciwsłoneczne, które zniwelują efekt oślepienia przez poranne słońce.

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony