Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie nastolatka na przejściu dla pieszych

Data publikacji 01.11.2021

W niedzielę wieczorem w Wyszkowie doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Około godziny 18 młody mieszkaniec miasta został potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych. 14-latek został przetransportowany do szpitala. Jego kolega, rówieśnik może mówić o niebywałym szczęściu, ponieważ uniknął uderzenia przez osobówkę.

Wczoraj około godziny 18 w Wyszkowie na ul Białostockiej doszło do groźnie wyglądającego wypadku, gdzie na oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych został potrącony14-letni wyszkowianin. Ze wstępnych ustaleń policjantów wyjaśniających to zdarzenie wynika, że 58-letnia kierująca hondą jadąc lewym pasem jezdni w kierunku ul. Kościuszki ominęła samochód, który zatrzymał na prawym pasie, aby umożliwić przejście przez pasy dwóm nastolatkom. Mieszkanka Wyszkowa wykazała się nieuwagą, nie zatrzymała swojego auta w wyniku czego potrąciła 14-latka, który znajdował się przy osi drogi. O dużym farcie może mówić jego kolega, który uniknął uderzenia przez hondę.

14-latek został przetransportowany do szpitala. Na całe szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Funkcjonariusze wykonali szereg czynności zmierzających do szczegółowego wyjaśnienia przebiegu i okoliczności tego zdarzenia. Technik kryminalistyki wspólnie z policjantami ruchu drogowego wykonali m. in. oględziny miejsca, samochodu, zabezpieczył ślady, sporządzili szkice zdarzeniowe. Natomiast policjanci grupy dochodzeniowo-śledczej przesłuchali świadków.

W związku z potrąceniem niechronionego uczestnika ruchu drogowego kolejny raz przypominamy, że kierujący mają swoje obowiązki, o których często zapominają. O wypadek z udziałem pieszych wtedy nie trudno. Pamiętajmy, że w każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania, powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to, co dzieje się poza jezdną, a widząc pieszego przygotować się do jego wejścia na drogę. Tylko w ten sposób unikniemy niebezpiecznych zdarzeń. Jako kierujący mamy także obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także udzielić pierwszeństwa pieszemu przy wjeżdżaniu w drogę poprzeczną, jeżeli przechodzi on przez tę drogę.

Przypominamy również, że zakazuje się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym oraz wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nim.

Pieszy na podstawie Kodeksu drogowego ma natomiast obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Oczywiście w przypadku braku pobocza, możliwe jest korzystanie z jezdni. Należy jednak pamiętać, że poruszanie się w takim przypadku jest dozwolone przy jej krawędzi oraz pod warunkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Pamiętajmy także, aby poruszać się lewą stroną jezdni oraz pobocza. Jesteśmy wtedy w stanie zareagować dużo szybciej na ewentualne zagrożenie na drodze. Piesi poruszający się jezdnią mają obowiązek iść jeden za drugim. Dozwolone jest poruszanie się dwóch pieszych obok siebie tylko w przypadku małego natężenia ruchu pojazdów.

Powinniśmy pamiętać również o elementach odblaskowych na ubraniu. Są one obowiązkowe poza obszarem zabudowanym w porze od zmierzchu do świtu, chyba że pieszy porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Dla własnego bezpieczeństwa "odblaski" należy jednak nosić w każdym przypadku.

Pieszy przechodząc przez jezdnię ma także obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z „zebry” oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Uwaga! Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Pieszy wchodzący i znajdujący się już na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż pomimo zmiany przepisów, wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd - nawet na przejściu dla pieszych - jest niedopuszczalne.

 

 

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony