Zatrzymany z dożywotnim zakazem kierowania
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi gmina Somianka, który zlekceważył decyzję sądu i mimo dożywotniego zakazu kierowania pojazdami ponownie wsiadł za kierownicę samochodu. Czym jest sądowy zakaz kierowania? Wyjaśniają wyszkowscy policjanci.
Nie ma miesiąca, by policjanci nie natrafiali podczas kontroli na przypadki, w których osoby prowadzące pojazd posiadają orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów – nierzadko wszystkich pojazdów mechanicznych.
Czym jest taki zakaz? Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara -zakaz wsiadania za kółko. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia do lat 5.
We wtorek o godzinie 20 w Wyszkowie na ul. Serockiej policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej peugeota. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mieszkaniec gminy Somianka ma orzeczony przez sąd dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz mężczyzna ponownie stanie przed wymiarem sprawiedliwości i wytłumaczy swoje zachowanie.
kom. Damian Wroczyński