Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mając sądowe zakazy kierowania wyprzedził na oznakowanym przejściu dla pieszych

Data publikacji 21.02.2022

Wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu na przejściu lub przed przejściem dla pieszych to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków, w których ofiarami są przede wszystkim piesi. Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec Wyszkowa, który na ul. Świętojańskiej wyprzedził inny pojazd na oznakowanym przejściu dla pieszych. Nie był to koniec problemów 55-letniego kierowcy…

W niedzielę o godzinie 9.45 w Wyszkowie na ul. Świętojańskiej policjanci wyszkowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej  kierowcę skody, który nie korzystał z pasów bezpieczeństwa i wyprzedził innego auto na prawidłowo oznaczonym przejściu dla pieszych. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych wyszło na jaw, że 55-latek posiada dwa sądowe zakazy kierowania wszelkimi pojazdami.

Teraz o losie mieszkańca Wyszkowa zdecyduje sąd. 55-latkowi grozi do 5 lat więzienia i dożywotni zakaz kierowania pojazdami. Nieodpowiedzialny kierowca odpowie również za popełnione wykroczenia drogowe.

Dlaczego przejścia dla pieszych, które z założenia mają być bezpiecznym miejscem dla niechronionych uczestników ruchu, paradoksalnie bywają tak niebezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista: to miejsce, gdzie krzyżują się interesy różnych grup użytkowników drogi. Każdy skupia się na swoich prawach, zapominając niekiedy o obowiązkach. Zdarzają się niestety także ci, którzy świadomie lekceważą wszelkie normy i przepisy. W przypadku braku zdrowego rozsądku u kierowcy o wypadek nietrudno. 

Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Ostrożność po stronie kierowcy powinna być zwielokrotniona, bo w konfrontacji z rozpędzonym autem pieszy stoi na zdecydowanie straconej pozycji.

Wyprzedzanie i omijanie

Manewr wyprzedzania został zdefiniowany w przepisach jako przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Wyprzedzanie nie musi się wiązać ze zmianą pasa ruchu - o czym nie zawsze pamiętają kierowcy. Przez to manewr wyprzedzania może być bardzo niebezpieczny szczególnie w rejonie przejścia dla pieszych.

Zgodnie z przepisami kierującemu pojazdem zabrania się:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

Do  łamania tych przepisów dochodzi  najczęściej na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu. Bardzo często zdarza się, że kierowcy jadąc obok siebie, nie zwracają uwagi na znaki, nie obserwują sytuacji na drodze i wtedy bardzo łatwo o złamanie zakazu wyprzedzania w rejonie przejścia dla pieszych.

Skutki  wyprzedzania na przejściach czy omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszemu, są niejednokrotnie bardzo tragiczne. Ich konsekwencje dotykają najczęściej pieszych, którzy zostają potrąceni przez kierującego pojazdem.

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony