Nieletni motorowerzysta spowodował kolizję drogową. Nie posiadał uprawnień
15-latek kierując skuterem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej osobówce i doprowadził do zderzenia pojazdów. Nastolatek może mówić o dużym szczęściu, ponieważ nie został ranny. Pomimo apeli do rodziców na naszych drogach policjanci zatrzymują nieletnich nie posiadających uprawnień do kierowania motorowerami. Przypominamy! Osoby bez uprawnień narażają siebie i swoich opiekunów na konsekwencje prawne w przypadku kontroli drogowej.
Do zderzenia skutera z samochodem osobowym doszło o godzinie 16.25 w Starym Bosewie na skrzyżowaniu ul. Szkolnej i Rozwojowej. Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 15-latek jadąc motorowerem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu peugeotowi. Uczestnikami zdarzenia byli mieszkańcy gminy Długosiodło. Przeprowadzone badanie alkomatem potwierdziło, że byli trzeźwi. Jednakże po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że nastolatek nie posiada uprawnień do kierowania jednośladem. 15-latek może mówić o dużym szczęściu ponieważ nie został ranny. Teraz jego sprawą zajmą się policjanci z zespołu ds. nieletnich, którzy po wykonaniu niezbędnych czynności przekażą sprawę do sądu rodzinnego.
Wyszkowscy policjanci przypominają. Zgodnie z ustawą „O kierowaniu pojazdami” uprawnia prawo jazdy kategorii AM. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” mówi, że motorower to jedno lub dwuśladowy pojazd, który wyposażony jest w silnik o pojemności nie przekraczającej 50 cm³ lub mocy ograniczonej do 4kW w przypadku silników elektrycznych i prędkości maksymalnej nie większej niż 45km/h.
Ubiegając się o kategorię AM należy spełnić następujące warunki:
- mieć ukończone 14 lat i pisemną zgodę rodzica lub prawnego opiekuna, jeżeli kandydat nie jest pełnoletni,
- uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
- odbyć kurs w ośrodku nauki jazdy,
- zdać egzamin państwowy wymagany do uzyskania prawa jazdy.
Co z osobami, które zdobyły kartę motorowerową przez styczniem 2013 roku, kiedy to weszła w życie ustawa „O kierujących pojazdami”? Posiadacze nabytych uprawnień mogą korzystać z nich do osiągnięcia pełnoletniości. Następnie powinni zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji, gdzie należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii AM, należy wykonać również badania lekarskie przewidziane dla kierowców.
kom. Damian Wroczyński