Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okres świąteczny - przyjdź i sam sprawdź, czy możesz wsiąść za „kierownicę”. Wyszkowscy policjanci apelują i odpowiedzialność

Data publikacji 15.04.2022

W holu głównym Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie zamontowany jest nowoczesny alkomat do badania stanu trzeźwości. Każdy chętny może samodzielnie sprawdzić, czy może bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Bo świadomy kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca. Zamiast ryzykować bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg, przyjdź i sprawdź, czy jesteś w odpowiednim stanie aby wsiąść za kierownicę i rozpocząć podróż.

Ogólnodostępny alkomat ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu.

Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach co przekłada się również na zmniejszenie osób zabitych i rannych w wypadkach drogowych.

Każda chętna osoba  może przyjść do ostrołęckiej komendy i wykonać samodzielnie badanie stanu trzeźwości.

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd.

Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest PRZESTĘPSTEM zagrożonym kara do 2 lat więzienia. Grozi za to również kara finansowa mogąca sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.



kom. Damian Wroczyński

 

 

Powrót na górę strony