Lekcja bezpiecznego Internetu dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1
Internet oferuje nieograniczone techniczne możliwości komunikowania się, nawiązywania kontaktów, zdobywania i wymiany informacji. Może być wykorzystywany do dobrych lub złych celów. Dzieci powinny mieć możliwość korzystania z Internetu, ponieważ jest on kopalnią wiedzy i globalnym placem zabaw, może również stanowić doskonałe narzędzie dydaktyczne, ale należy pamiętać o bezpieczeństwie. Jak nie stać się ofiarą, ale i sprawcą przestępstw internetowych wyjaśniały policjantki z KPP w Wyszkowie podczas warsztatów w Szkole Podstawowej nr 1.
CYBERPRZEMOC
Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi sms-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest tworzenie witryn internetowych, antystron, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenie przez komunikatory sieciowe (gadu – gadu, skype, tlen). Najczęściej występujące formy cyberprzemocy to:
- Rozsyłanie kompromitujących materiałów
- Włamania na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania kompromitujących wiadomości
- Dalsze rozsyłanie otrzymanych danych i wiadomości jako zapisu rozmowy czy kopii e-maila
- Tworzenie kompromitujących i ośmieszających stron internetowych.
Jak nie paść ofiarą cyberprzemocy?
- Na czatach nie podawaj swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem.
- Nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności z kim naprawdę rozmawiasz!
- Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią
Cyberprzemoc nie jest czynem zabronionym stypizowanym w jakimkolwiek polskim przepisie karnym. Karalne jest natomiast między innymi:
- pomówienie,
- znieważenie
- groźba karalna
- niszczenie danych informatycznych,
- utrudnianie dostępu do danych informatycznych
Niezależnie od ochrony prawnokarnej pokrzywdzonego, osoba taka może pozwać "prześladowcę" jako poszkodowany w procesie cywilnym o na przykład naruszenie dóbr osobistych.
UZALEŻNIENIE
Internet wciąga – ludzie zaczynają przygodę z komunikatorem, chat roomem, odkrywają nowych ludzi. Zajmuje im to coraz więcej czasu, a w pewnym momencie orientują się, że poczta elektroniczna, gadu-gadu, chat, dominują nad ich życiem. Ludzie się uzależniają...
Na świecie powstają kluby Anonimowych Netoholików. Należy pamiętać, że dzieci są szczególnie podatne na uzależnienia…
PROBLEMY PSYCHOSPOŁECZNE
W sieci to przestępczy biznes. Należy pamiętać, że za każdym takim zdjęciem lub filmem stoi krzywda dziecka. Internet jest jednym z Internetowe przyjaźnie są na ogół złudne. Płytkość relacji internetowych może utrudnić dziecku nawiązywanie realnych kontaktów z ludźmi, w tym z rówieśnikami. Problemem mogą być również słabsze wyniki w nauce – dziecko poświęci tyle czasu na Internet, że zabraknie mu go na naukę...
INTERNET JAKO NARZĘDZIE WYWIADU DLA PRZESTĘPCY
Dzieci z natury są ufne. Chętnie opowiadają o sobie, o swoim domu, rodzinie, nie zdają sobie sprawy z faktu, że ktoś może chcieć wykorzystać ich szczerość i naiwność. Włamywacz udający w sieci rówieśnika naszej pociechy może łatwo ustalić nasz adres zamieszkania i dowiedzieć się w jakich godzinach mieszkanie jest puste. Może też zdobyć różne inne informacje np. gdzie w domu jest komputer, odtwarzacz DVD, magnetowid, gdzie rodzice chowają cenne przedmioty, biżuterię czy pieniądze, w jaki sposób zabezpieczone jest mieszkanie, czy w domu zainstalowane są alarmy i czy w mieszkaniu jest pies. Informacje w ten sposób zebrane pozwolą zaplanować włamanie.
OSZUSTWA I WYŁUDZENIA
Internet to również miejsce handlu. Dzieci lubią "buszować" po serwisach aukcyjnych (www.allegro.pl) i robić tam zakupy. Najczęstsze oszustwo polega na tym, że kupujemy okazyjnie np. telefon komórkowy za bardzo atrakcyjną cenę. Zamawiamy, otrzymujemy pocztą przesyłkę, płacimy przy odbiorze listonoszowi. Po jego wyjściu otwieramy pudełko, a w środku zamiast telefonu znajdujemy cegłę. W serwisach aukcyjnych po cenach niższych niż oficjalne można kupić karty służące do doładowania konta w telefonach komórkowych typu pre-paid (Tak-tak, Simplus, POP), na ogół numery te są fałszywe. Mimo, iż kwota oszustwa jest zazwyczaj niska, to i tak jest to przestępstwo.
Oszustem może być zarówno osoba dorosła jak i nieletnia. Aby ograniczyć ten proceder należy:
- sprawdzić wcześniejsze opinie dotyczące sprzedającego
- brać pod uwagę ostrzeżenia od administratora Allegro o nierzetelnym sprzedawcy,
- wybierać opcję zapłaty za towar dopiero po jego otrzymaniu,
- zastanowić się nad wyborem droższej opcji dostarczenia przesyłki, z możliwością sprawdzenia jej zawartości przy odbiorze,
WŁAMANIA KOMPUTEROWE
W Internecie na ogół spotykamy ludzi miłych i uczynnych. Niestety są w nim również przestępcy. Poważną grupę stanowią tzw. crackerzy oraz hackerzy, czyli ludzie, którzy włamują się do cudzych komputerów, wyrządzając szkodę innym użytkownikom sieci. Mogą oni wykraść lub zniszczyć dane Twoje lub Twojej firmy, włamać się do Twojej poczty elektronicznej, konta bankowego (jeśli korzystasz z bankowości internetowej), dokonywać zakupów na Twoje konto. Nawet jeśli nie wyrządzą szkód bezpośrednio Tobie, mogą wykorzystać Ciebie i Twój komputer do swoich celów. Przykładowo cracker przejmie kontrolę nad Twoim komputerem i łącząc się za jego pośrednictwem dokona włamania do jakiejś sieci komputerowej. W zapisach jakimi będzie dysponował jej administrator pojawi się wówczas informacja o Twoim komputerze (numer ID) i to Ty staniesz się pierwszym podejrzanym w sprawie.
OBRÓT DANYMI OSOBOWYMI
Dzieci to bardzo atrakcyjna grupa klientów. Wydają dużo pieniędzy na zabawki, słodycze itp., mają też ogromny wpływ na wiele innych decyzji o zakupach podejmowanych przez dorosłych. Często to dzieci doradzają rodzicom jaki kupić sprzęt grający czy telefon komórkowy. Specjaliści od marketingu chętnie więc kierują w Internecie reklamy do dzieci. Ich dane osobowe są niezwykle atrakcyjne. Nieuczciwi marketerzy wyłudzają i handlują tymi danymi, kusząc dzieci konkursami, upominkami, nagrodami itp. Aby założyć darmowe konto poczty elektronicznej często trzeba wypełnić szczegółową ankietę, zawierającą pytania o dochód w rodzinie, zainteresowania, a nawet nawyki konsumenckie.
CYBERSEKS
Nawet jeśli nie dochodzi do realnego spotkania i molestowania seksualnego, to bardzo często mamy do czynienia z tak zwanym cyberseksem, czyli rozmową na tematy seksualne, często polegającą na opowiadaniu fantazji erotycznych lub słownym przedstawianiu aktu seksualnego. Jeśli stroną takiego cyberseksu jest dziecko, to wyrządza to szkody w jego psychice .
!!! DOBRE RADY DLA RODZICÓW!!!
Wbrew przekonaniu wielu rodziców, nie trzeba mieć dużych kompetencji informatycznych by skutecznie chronić dzieci przed zagrożeniami płynącymi z Internetu. Najważniejsze jest to, by towarzyszyć dziecku w jego wędrówkach wirtualnych, rozmawiać z nim i interesować się tym co robi...
- Niech komputer stoi we wspólnym miejscu
- Rozmawiaj z dzieckiem
- Nie bój się przyznać do niewiedzy
- Baw się siecią, poznawaj ją
- Surfuj po sieci ze swoim dzieckiem
- Pokazuj dziecku wartościowe strony
- Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu i egzekwuj je
- Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa, nie strasz jednak zagrożeniami
- Wspomagaj się programami filtrującymi www.opiekun.pl
PRZYDATNE LINKI
- www.kidprotect.pl
- www.fdn.pl
- www.dzieckowsieci.pl
- www.niebieskalinia.pl
- www.helpline.org.pl
- www.sieciaki.pl
- www.eferinternetday.pl
o bezpieczeństwie w sieci dowiesz się na stronie:
JEŚLI STANIESZ SIĘ OFIARĄ LUB JESTEŚ ŚWIADKIEM PRZESTEPSTWA ZAWIADOM O TYM POLICJĘ
kom. Damian Wroczyński