Aktualności

Nie daj szans złodziejowi! Kampania "Stop włamaniom do domów"

Data publikacji 22.06.2023

Rozpoczyna się czas wakacyjnych urlopów. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaką może być włamanie. Właśnie dlatego wyszkowscy funkcjonariusze, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wyszkowskiego pojawiają się wszędzie tam, gdzie mogą do nich dotrzeć i przypomnieć o tym, że zgromadzony dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja i trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności.

Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Dlatego kraje europejskie, zjednoczone w EUCPN i EUROPOLU, połączyły siły w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”. Celem kampanii jest przypomnienie obywatelom kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia ich dobytku, mieszkania czy domu.

Wyszkowscy funkcjonariusze,  w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wyszkowskiego pojawiają się wszędzie tam, gdzie mogą do nich dotrzeć i przypomnieć o tym, że zgromadzony dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja i trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności.

Właśnie dlatego, funkcjonariusze nawiązują współpracę z szeregiem instytucji, którym tak jak nam, policjantom, zależy na bezpieczeństwie mieszkańców, aby wspólnymi siłami dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, przestrzec przed czyhającymi niebezpieczeństwami i podpowiedzieć, jak właściwie zabezpieczyć swoje mienie, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów.  Informacje na temat kampanii i sposobów właściwego zabezpieczania domów i mieszkań znaleźć można nie tylko w Internecie, ale również na tablicach ogłoszeń w najbliższych urzędach czy spółdzielniach mieszkaniowych. 

O tym, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie domów i mieszkań, policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki , przypominają również dziaciom i młodzieży,  podczas spotkań w szkołach poprzedzających okres wakacyjny, podkreślając , iż jest to jeden z najważnejszych elementów ich poczucia bezpieczeństwa. W akcję zaangażowali się również dzielnicowi, którzy podczas spotkań z mieszkańcami w miejscu ich zamieszkania, zwracają im uwagę na temat właściwego zabezpieczenia domów i przekazują cenne informacje, aby nie stać się łakomym kąskiem dla złodzieja.

Przypominamy!

Nie dajmy szans włamywaczom!

Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.

Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Niespodzianki na urlopie - TYLKO pozytywne!

 

Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik/ Damian Wroczyński

Powrót na górę strony