Aktualności

Bezpiecznie nad wodą

Data publikacji 20.08.2023

Wakacje w pełni, a wraz z nimi upały i wycieczki nad wodę. Należy jednak pamiętać, że woda, nawet ta z pozoru najspokojniejsza, może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Jak się zachowywać, aby nasze kąpiele były bezpieczne? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. . Niech kręci nas bezpieczeństwo nad wodą!

Czas spędzony nad wodą powinien być przyjemnością a nie dramatem.  Dlatego wypoczywając nad wodą zachowajmy rozsądek oraz pamiętajmy o kilku zasadach bezpiecznej kąpieli:

*Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych , najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

* Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami oraz zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

* Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

* Warto rozeznać się w miejscu naszej  kąpieli. Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć - może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem

* Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

* Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

* Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

* Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoków

* Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody i stałej  obserwacji  naszych pociech

 

NIE LEKCEWAŻMY WODY I NIE PRZECENIAJMY SWOICH UMIEJĘTNOŚCI!

Pamiętajmy o ważnych numerach telefonów nad wodą

  • 112 – EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY
  • 601 100 100 – WOPR

Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik

Powrót na górę strony