„Bądź Offline - odłóż telefon i żyj”
„Bądź Offline - odłóż telefon i żyj” pod takim hasłem odbyła się konferencja skierowana do ponad 700 młodych ludzi z powiatu wyszkowskiego, której celem było uświadomienie młodzieży czym jest problem uzależnienia od Internetu, gier komputerowych czy portali społecznościowych oraz jakie konsekwencje zarówno zdrowotnie jak i prawne, może nieść za sobą bycie „ Online”. Myślą przewodnią spotkania były słowa młodej poetki Moniki Tomalik, o tym, że nastały „Dziwne czasy, kiedy częściej głaszczemy ekrany smartfonów niż dłonie ludzi, których kochamy”. Partnerem wydarzenia była Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie.
„Bądź Offline - odłóż telefon i żyj” pod takim hasłem odbyła się w środę ( 18.10) konferencja w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie, skierowana do ponad 700 młodych ludzi z powiatu wyszkowskiego, której celem było uświadomienie młodzieży czym jest problem uzależnienia od Internetu, gier komputerowych czy portali społecznościowych oraz jakie konsekwencje zarówno zdrowotnie jak i prawne, może nieść za sobą bycie „ Online”. Myślą przewodnią spotkania były słowa młodej poetki Moniki Tomalik, o tym, że nastały „Dziwne czasy, kiedy częściej głaszczemy ekrany smartfonów niż dłonie ludzi, których kochamy”. Organizatorem wydarzenia, pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Burmistrza Gminy Wyszków była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wyszkowie , partnerem incjatywy m.in. Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie.
Konferencję rozpoczęła dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Beata Kiliańczyk-Szawłowska, która przedstawiła wyniki ankiety z sondy ulicznej przeprowadzonej wśród wyszkowskiej młodzieży. Oto niektóre wyniki:
- 43% korzysta z telefonu powyżej 4 godzin
- aż 88% ankietowanych przyznało, że nikt nie kontroluje, ile czasu korzystają z telefonów
- 72% wykorzystuje telefon głównie do mediów społecznościowych
- 47% odczuwa niepokój, gdy nie ma przy sobie telefonu
- 63% młodzieży korzysta z telefonu podczas posiłku
- 67% korzysta z telefonu zaraz po przebudzeniu
- 87% korzysta z telefonu tuż przed snem
- 56% jest w stanie nie używać telefonu powyżej 3 godzin, 27% - od 1 do 3 godz., 17% - do 1 godz.
- 35% reaguje od razu na przychodzące powiadomienia
- 74% ankietowanych przyznało, że wróciłoby się do domu, gdyby zapomnieli telefonu
- 69% ma zainstalowaną aplikację związaną ze zdrowiem
- 56% przyznało, że zdarzyło im się, korzystając z telefonu, przejść przez ulicę
- 85% słyszało, że nadmierne korzystanie z telefonu negatywnie wpływa na postawę ciała, wzrok, sen i zdrowie psychiczne
Jak wyjaśniła Beata Kiliańczyk-Szawłowska. „młodzi ludzie są w tej chwili ekspertami w korzystaniu z telefonów. Dlatego nauczmy ich korzystać z nich właściwie" Podkreśliła, że „Internet żyje własnym życiem, ma ogromne możliwości oddziaływania, ale nie ma żadnej odpowiedzialności. Jest poza jakąkolwiek kontrolą”
Następnie swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Porządziu z piosenką „ Szansa na zdrowie”.
W dalszej części konferencji głos zabrali prelegenci:
mł.asp. Wioleta Szymanik z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie z wystąpieniem pn. „ Od wykroczenia do przestępstwa – prawne skutki bycia Online”. Funkcjonariusz mówiła o prawnych skutkach wykroczeń z wykorzystaniem telefonu i przestępstw popełnianych przez Internet. Podkreślała, jak łatwo w dzisiejszych czasach stać się przestępcą, wskazując na fakt, że chociażby ubliżanie czy ośmieszanie kogoś w Internecie do tego prowadzi. Zaznaczyła, że upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć, straszenie, zakładanie grup na czacie przeciwko komuś – to działania, za które grozi odpowiedzialność prawna. Mówiła też o tym, że podejmowanie samemu walki z cyberprzemocą jest niezwykle trudne, dlatego reakcja musi być natychmiastowa. Wskazała jak sobie radzić z tym problemem oraz gdzie szukać pomocy.
Następnie swoje wystąpienie pt. „ Miej oko na swój telefon- światło niebieskie” miała Monika Zdun z wyszkowskiego salonu optycznego , która mówiła z aspektach zdrowotnych. Młodzież dowiedziała się, jak światło niebieskie wpływa na wzrok i jak się przed nim chronić.
O zdrowotnych skutkach nadmiernego korzystania z telefonów mówiła również psycholog Magda Mielczarczyk w prelekcji pn. „ Mózg w dobie ciągłego dostępu do sieci – skutki korzystania ze smartfona”, wskazując jak dochodzi do uzależnienia od urządzeń mobilnych oraz jak sobie z nim radzić. Przedstawiła propozycje „ Lifehacków” takich jak : „ Chowaj telefon kiedy z niego nie korzystasz, nie zaczynaj dnia nauki od smartfona, wyłącz powiadomienia, zrób sobie detoks – odinstaluj aplikację która najbardziej zabiera twój czas, znajdź sytuacje - kiedy twój telefon zostanie w domu”. Podkreślała, że najwięcej pozytywnej energii i szczęścia przysparzają nam relacje w realnym świecie, o którym w dzisiejszych czasach zapominamy.
„Bądź w ciągłym kontakcie… ale ze sobą” – to tytuł wystąpienia Katarzyny Bralewskiej, mentorki i doradcy zawodowego, która zaangażowała młodzież do twórczego myślenia, uświadamiając ją, że każdy z nich ma wyjątkową moc swojego potencjału i tyko on ma wybór jak pokazać go światu, a wartość każdego człowieka jest niepodważalna.
O prozdrowotnym zastosowaniu smartfona mówił trener i nauczyciel Michał Urbaniak. Mowa tu o mobilnych aplikacjach zdrowotnych, które dają możliwość dbania o zdrowie zawsze i wszędzie oraz poprawę jego jakości. Z łatwością może sięgnąć po te aplikacje, które najbardziej nas interesują takie jak: programy do uprawiania sportu, dbające o kondycję naszego ciała, zdrowego odżywiania, monitorujące zdrowie czy te które pomagają zwalczać złe nawyki. Prowadzący zachęcał do korzystania z aplikacji. Mówił też, o negatywnych skutkach zdrowotnych związanych z nadmiernym korzystaniem z telefonów, które przede wszystkim objawią się w tzw. „ zespole szyi sms-owej”. Wskazał młodzieży proste ćwiczenia, które pozytywnie wpłynął na rozluźnienie sztywności karku.
W kolejnym wystąpieniu, głos zabrali liderzy grupy „ Wychowania i Profilaktyki „ . Młodzież przybliżyła działania i cele programu. Pokazali jak można żyć, kiedy nie ograniczają ich uzależnienia i jest się wolnym człowiekiem. Jak ich działalność wpływa na zaakceptowanie samego siebie i innych, uczy odpowiedzialności, otwartości i empatii, ale przede wszystkim pozwala na poznanie i zbliżenie się do wielu wartościowych ludzi, którzy wnoszą w ich życie wiele dobra. Młodzież zachęcała do włączenia się do społeczności WiP i udziału w IV Zlocie Wychowania i Profilaktyki zaplanowanego na listopad 2023 r.
Spotkanie z wyszkowską młodzieżą było również doskonałą okazją do tego, aby zachęcić młodych ludzi do wstąpienia w szeregi Policji, aby móc robić w życiu coś pożytecznego , służyć ludziom, dbać o ich bezpieczeństwo. Na specjalnie przygotowanym przez funkcjonariuszy i zespół kadr Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie stoisku, młodzież mogła zapoznać się ze specyfiką służby i porozmawiać o procesie rekrutacji.
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik