Czy to na pewno znajomy pisze do Ciebie na portalu społecznościowym? Kolejna osoba oszukana
Oszuści nie ustają w wysiłkach mających na celu sięgnięcie do kieszeni uczciwych obywateli. Wykorzystują do tego metody, mające na celu wzbudzenie zaufania u potencjalnej ofiary, aby potem „w białych rękawiczkach” okraść ją z pieniędzy. Wyszkowscy policjanci coraz częściej otrzymują zawiadomienia o oszustwach przeprowadzonych przy pomocy serwisów społecznościowych.
Jak w takim przypadku działają oszuści? Najczęściej włamują się na konta użytkowników serwisów społecznościowych i sprawdzają z kim właściciel profilu ostatnimi czasy prowadził rozmowę. Następnie podszywając się pod rozmówcę, proszą o przesłanie jednorazowego kodu wykorzystywanego do płatności bądź przelewu błyskawicznego, argumentując to rzekomym problemem z kartą płatniczą, czy aplikacją bankową. Bardzo często grają na emocjach, pisząc że kod musi być podany jak najszybciej, bo np. musi szybko opłacić rachunek za prąd, stoi za nim kolejka innych oczekujących na obsługę lub trafiła się promocyjna oferta w sklepie internetowym i trzeba jak najszybciej zapłacić.
Niestety coraz częściej, również młode osoby, padają ofiarami tego typu przestępstw. Podobną historię usłyszeli policjanci z Wyszkowa od młodego mężczyzny, który wczoraj złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Oszust podszywając się pod znajomego 33-latka nawiązał z nim kontakt na portalu społecznościowym i poprosił o pilną pomoc finansową. Mężczyzna przekonany, że rozmawia z przyjacielem przesłał pieniądze przelewem błyskawicznym na wskazany numer konta. Gdy 33-letni mieszkaniec powiatu wyszkowskiego zorientował się, iż padł ofiarą przestępstwa niezwłocznie skontaktowała się z policją.
Pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad, które ograniczą możliwość zostanie ofiarą oszustwa. Nawet jeśli myślimy, że pisze do nas znajomy, nie traćmy czujności i upewnijmy się, że to na pewno on, choćby poprzez zadzwonienie do niego. Nie udostępniajmy danych do logowania osobom postronnym. Zabezpieczmy swoje profile na serwisach społecznościowych poprzez korzystanie ze skomplikowanych haseł, które nie są związane z powszechnie znanymi o nas informacjami, takimi jak imię i nazwisko, data urodzenia, czy miejsce zamieszkania. Jeśli serwis internetowy nam to umożliwia, używajmy wieloetapowej weryfikacji podczas logowania. Nie klikajmy i nie wchodźmy w nieznane linki i strony internetowe. Dzięki temu oszuści nie włamią się na nasze konta i nie wykorzystają naszych znajomych poprzez przejęty profil internetowy.
nadkom. Damian Wroczyński