Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzisiaj, już po raz dwudziesty w Polsce obchodzony jest DBI- czyli Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, a jego głównym celem jest uświadomienie jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci, a więc świadomość zagrożeń, wiedza na temat sposobów ich unikania, a przede wszystkim umiejętność jej praktycznego wykorzystania. Wyszkowscy policjanci w ramach DBI spotykają się z dziećmi, młodzieżą ale także z rodzicami i pedagogami i podkreślają, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci.
6 lutego 2024 roku w wielu krajach obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Nauczyciele i inni profesjonaliści zaangażowani w DBI będą mogli również poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach szeregu webinarów. W organizacji lokalnych inicjatyw pomocne będą konspekty lekcji i inne materiały edukacyjne opracowane przez FDDS i NASK:
Wśród nich są m.in.:
- webinary dla nauczycieli, które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online. Wszystkie webinary są bezpłatne, a ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html
- lekcje online, do których szkoły mogą zgłaszać zainteresowane klasy. Lekcje są bezpłatne i organizowane prawie codziennie od 7 lutego aż do końca marca. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/lekcjeonline.html
- materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które można pobrać ze strony: https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html
Na stornach wydarzenia znajdziesz informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach DBI: https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html
Wdzisiejszych czasach korzystanie z internetu stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. W sieci zrobimy zakupy, słuchamy muzyki, oglądamy filmy, umówimy się na wizytę do lekarza, zapłacimy rachunki, napiszemy list czy odbędziemy wideorozmowę przez telefon komórkowy. Internet jest bogatym źródłem wiedzy i rozrywki. Korzystanie z jego zaspobów poszerza naszą wiedzę i ułatwia wiele codziennych czynności. Jednak oprócz pozytywnych jego aspektów, każdy użytkownik powinien poznać również zagrożenia, jakie tam na nas czyhają. By w pełni wykorzystać potencjał sieci i nie paść ofiarą przestępstwa, musimy wiedzieć jak surfować w niej bezpiecznie.
Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie jak co roku również włączyła się akcję DBI. Policjantka z zespołu profilaktyki spotka się z uczniami szkół i przypomnia dzieciom o bezpiecznym korzystaniu z Interentu oraz informuje o zagrożeniach. W ramach spotkań organizuje konkursy, warsztaty i wskazuje alternatywę dla gier internetowych, poprzez wspólną zabawę. Jak co roku, swoim działaniem objemuje nie tylko dzieci i młodziez, ale również pedgogów i rodziców, dla których pęd dzisiejszego świata w dobie Interentu, zagrożeń z tym związanych , jest często trudnym wyzwaniem.
Wierzymy, że wspólne działania będą doskonałą okazją do podnoszenia świadomości i kształtowania właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych użytkowników Sieci internetowych.
Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w internecie - działajmy razem!
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik