Seniorze! Nie daj się oszukać!
Osoby starsze, często stają się ofiarami oszustów i naciągaczy. Samotne, ufne i pełne troski o bliskich, narażone są w większym stopniu na działania przestępców niż młodzi. Padają ofiarą oszustwa na wnuczka, na policjanta, na hydraulika, gazownika czy pracownika socjalnego.
Sposobów oszustw jest niestety bardzo wiele i z każdym rokiem pojawiają się nowe. W ostatnich latach przestępcy wpadają na coraz to nowe pomysły wykorzystując także telefony czy Internet czego efektem jest np. oszustwo na wnuczka, policjanta, pracownika administracji czy NFZ. Ciągle też mamy do czynienia z oszustami, którzy uczą się wykorzystywać dobroć zwłaszcza osób starszych i samotnych. Oszuści grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty.
Seniorzy z naszego terenu wielokrotnie udowodniali, że nie dają wiary oszustom proszącym ich o przekazanie pod różnymi pretekstami gotówki. Nie mniej jednak cały czas musimy zachować szczególną ostrożność i pamiętać, aby nie przekazywać obcym żądnych pieniędzy, ani też nie opowiadać im nic na temat posiadanego majątku.
Pamiętajmy, żeby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom bez względu na to jaką ‘’bajkę” nam opowiadają. Po drugiej stronie słuchawki możemy usłyszeć wiele historii , szczególnie takich, które będą wywierać na nas presję i konieczność szybkiego działania. Często są to historie smutne, poruszające za serce czy tragiczne np. informacja o wypadku. Zastosowanie metody zależec będzie od sytuacji , mogą to być metody na wnuczka, a jutro np. na policjanta, bądź funkcjonariusza innych służb. Bez względu jaka metodą posługują się sprawcy zawsze powinniśmy w stosunku do obcych osób stosować metodę ograniczonego zaufania.
Nie zapominajmy też, że żaden prawdziwy policjant nie ma prawa żądać od nas przekazania pieniędzy. Jeśli to czyni, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy zawiadomić prawdziwych policjantów.
Zawsze sprawdzajmy, czy osoba po drugiej stronie słuchawki to ta, za którą się podaje. Jeśli to rzekomy członek rodziny, rozłącz się i zweryfikuju informacje dzwoniąc do najbliższych i na znane nam numery. W przypadku oszutwa "na policjanta" , możemy udać się do najbliższej jednostki, aby potwiedzić zdarzenie.
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik