Bezpieczne przejście dla pieszych. Policja przypomina o obowiązujących przepisach
Każdego dnia policjanci ruchu drogowego dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta. Prowadzą cykliczne działania profilaktyczne i starają się dotrzeć do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mundurowi wręczają elementy odblaskowe, informują o prowadzonych akcjach i apelują o stosowanie się do przepisów oraz rozważne korzystanie z dróg. Szczególną uwagę skupiają na niechronionych uczestnikach ruchu drogowe, prowadząc wzmożone działania w rejonach przejść dla pieszych.
Policjanci ruchu drogowego systematyczne prowadzą działania kontrolne , których celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo pieszych. Podczas nadzoru, policjanci kontrolują zarówno samych pieszych jak i zachowanie kierujących względem pieszych.
Do częstych przyczyn wypadków drogowych w rejonach przejść dla pieszych dochodzi najczęściej z powodu :
- nieudzielenia przez kierowcę pierwszeństwa pieszemu
- wtargnięcia pieszego na jazdnię przed jadący samochód
- nadmiera prędkość
Kierujący!
Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Do najpoważniejszych jednak wykroczeń w ruchu drogowym popełnianych przez kierujących dochodzi wówczas, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio przed nim, bądź też omijają pojazdy, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Tego typu zachowania powodują najtragiczniejsze wypadki drogowe, najczęściej ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego też ustawodawca przypisał tego typu naruszeniom największą ilość punktów karnych oraz stosunkowo wysoką grzywnę nakładaną w drodze mandatu karnego.
Pieszy!
Przepisy nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Przypominamy również o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.
Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy nie ma szans.
Mundurowi podczas służby zwracają szczególną uwagę na korzystanie przez pieszych z przejść oraz sposób poruszania się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Policjanci będą podejmować środki prewencyjne w stosunku do nietrzeźwych pieszych powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Równocześnie mundurowi zachęcają pieszych, by na co dzień używać elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.
BEZPIECZEŃSTWO- TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA. ZADBAJ O SIEBIE I INNYCH UŻYTKOWNIKÓW DRÓG.
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik/ KPP Wyszków