Aktualności

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści. Pamiętaj, o odpowiedzialności za swoje słowa!

Data publikacji 18.06.2024

Dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści. Wyszkowska Policja przypomina, że napisać o jedno zdanie za dużo w Internecie nie jest trudno. Zasłonięci ekranem monitora hejterzy mogą czuć się bezkarnie, ale czy na pewno? O ile sam hejt jest pojęciem bardzo szerokim, to czyny takie jak zniesławienie, znieważenie, uporczywe nękanie, czy groźby karalne…już nie, a sprawcy takich zachowań bez wątpienia przysporzą sobie wielu kłopotów z prawem. Uważajmy zatem na to, co publikujemy, bo wszystko w sieci zostawia ślad. Czasami nawet jedno pojedyncze słowo może wyrządzić olbrzymią krzywdę drugiemu człowiekowi.

Hejt jest pojęciem bardzo pojemnym. Najprościej mówiąc, są nim agresywne i nienawistne komentarze. Wyzwiska, przekleństwa, obelgi i życzenia śmierci, wypisywane na internetowych forach, mają jednak swoje granice. Tą granicą są znamiona czynu zabronionego. Ściganie większości z nich następuje na wniosek pokrzywdzonego - oznacza to, że sprawa wymaga wniesienia prywatnego aktu oskarżenia. Warto jest to robić, by nie dawać hejterom poczucia bezkarności.

Sprawa jest szczególnie istotna ze względu na młodych użytkowników Internetu. Dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie poradzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją. Jeśli zatem dotrą do nas, jako do rodziców lub pedagogów, sygnały o takim dręczeniu kogokolwiek – zareagujmy. Historia zna bowiem wiele przypadków, w których młode osoby, nie radzące sobie z hejtem skierowanym w ich stronę, wybierały bardzo dramatyczne sposoby wołania o pomoc. Reagujmy zatem na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się na tego typu sytuacje. Reagujmy tym bardziej, jeśli ofiarą hejtu są ci, którzy nie potrafią jeszcze się bronić.

Jakie rodzaje hejtu są przestępstwem? Poniżej prezentujemy kilka z nich:

Art. 190a. Stalking

Stalking podobnie jak przemoc w rodzinie i mobbing, zalicza się do tzw. „przemocy emocjonalnej”. Jest to „ingerencja w psychikę drugiej osoby, skierowana przeciwko jej emocjom, wywołująca negatywne dla niej skutki (zarówno jednorazowe, jak i odsunięte w czasie).

Stalking to nic innego jak:

• uporczywe wydzwanianie (szczególnie w nocy);
• wysyłanie listów, SMS-ów oraz e-maili;
• wręczanie lub wysyłanie ofierze różnorakich niechcianych prezentów (od wulgarnych po te nieprzyzwoicie drogie);
• nieustające składanie propozycji spotkań o różnym charakterze i zaczepianie w miejscach publicznych;
• śledzenie i podglądanie ofiary, robienie jej zdjęć oraz przeszukiwanie jej rzeczy osobistych;
• poniżanie ofiary, manipulowanie jej przyjaciółmi oraz bliskimi;
• szantaż emocjonalny;
• groźby i obelgi pod adresem ofiary.

 

Art. 207. Znęcanie się

Polega ono na stopniowym zastraszaniu, manipulowaniu, kontrolowaniu, wywieraniu coraz silniejszego wpływu na osobę słabszą, podporządkowaną, często zależną w jakiś sposób od sprawcy. Ciągłe wyzwiska, bicie, pozbawianie środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania, wyrzucanie osobistych rzeczy czy niesprawiedliwe ocenianie - to tylko niektóre z metod znęcania się nad inną osobą.

Cyberbullying, to rodzaj przemocy z jakim mamy do czynienia w sieci. Najczęściej są to posty, komentarze w mediach społecznościowych, wiadomości wysyłane przez komunikatory internetowe, a także e-maile i SMS-y – do poniżania, nękania lub zastraszania innej osoby. Do najczęstszych form cyberbullyingu zalicza się m.in. publikowanie fałszywych lub ośmieszających, często też agresywnych komentarzy, zdjęć i filmików w internecie.

 

Art. 190. Groźba karalna

Jest to przestepstwo polegające na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę jej najbliższych. Groźby karalne są najczęściej formułowane słownie (bezpośrednio lub telefonicznie) lub pisemnie (listy z pogróżkami, wiadomości w formie elektronicznej) i są zapowiedzią aktów przemocy, dokonania szkód na mieniu bądź ujawnienienia kompromitujących informacji.

 

Art. 212. Zniesławienie

To nic innego jak  pomawianie innej osoby, grupy osób czy chociażby  instytucję, które ma na celu poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania . Zniesławienie jest najczęściej przedstawieniem nieprawdziwych informacji.Opisane przestępstwo można popełnić wyrażając je gestem, w formie pisemnej, za pomocą rysunku, znaku lub innej formie przekazu. Ponadto zniesławienie dokonane za pomocą środków masowego przekazu (np. w internecie) podlegają surowszej karze.

 

Art. 257. Rasizm

Rasizm to przekonanie o wyższości rasy, religii czy grupy etnicznej. Jego najczęstszym przejawem jest nierówne traktowanie, obraźliwa mowa lub praktyki, które przyczyniają się do powstania nierówności.

 

Zanim zranisz – pomyśl!

 

 

Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik/ KPP Wyszków

Powrót na górę strony