Prędkość ma znaczenie. Myśl na drodze !
Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest najczęściej niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Utrzymująca się piękna pogoda, długi dzień oraz dobre warunki na drodze czasami mogą sprzyjać szybkiej jeździe. W trosce o zdrowie i życie własne, jak i innych użytkowników dróg, należy bezwzględnie stosować się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Pamiętajmy, że jazda, nawet ta z dozwoloną prędkością powinna równać się naszym umiejętnościom, doświadczeniu w kierowaniu pojazdami i dobremu samopoczuciu. Stres czy zmęczenie to niechciany pasażer. Dlatego apelujemy - KIEROWCO ZWOLNIJ! Wolniej dojedziesz dalej!
Od stycznia do czerwca br. w powiecie wyszkowskim doszło łącznie do 25 wypadków, w których 31 osób zostało rannych, a 4 ponisły śmierć. Wszystkie ze śmiertelnych zdarzeń spowodowane były niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze.
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierujących samochodami nadal pozostaje główną przyczyną najtragiczniejszych wypadków i groźnych zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie powiatu wyszkowskiego. Dlatego policjanci prowadzą intensywne kontrole ruchu drogowego, szczególnie pod tym kątem.
Chcąc ograniczyć liczbę tych zdarzeń, wyszkowscy policjanci w trakcie codziennej służby dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Reagują na rażące naruszenia drogowe, takie jak jazda z nadmierną prędkością i brawurą - które przyczyniają się do powstawania wypadków oraz przeprowadzają regularnie akcje i działania mające na celu kontrolę miejsc, gdzie do zdarzeń drogowych dochodzi najczęściej.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest nieustannie główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie czy zażywane leki.
Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem w którym ginie człowiek, kryje się tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.
Dlatego apelujemy - KIEROWCO ZWOLNIJ! Wolniej dojedziesz dalej!
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik/ KPP Wyszków