Aktualności

Poruszając się hulajnogą elektryczną pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Data publikacji 26.06.2024

Wczoraj (25.06) doszło do niegroźnego zdarzenia z udziałem 9-latka. Jadący na hulajnodze elektrycznej chłopiec stracił nad nią panowanie i przewrócił się, uderzając głową o chodnik. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Przy okazji tego zdarzenia, policjanci apelują, aby użytkownicy zapoznali się z przepisami dotyczącymi poruszania się hulajnogami elektrycznymi.

Piękna aura i okres wakacji sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Nikogo już nie dziwi widok osób przemieszczających się na hulajnogach elektrycznych, które popularne są szczególnie w miastach. Czy aby na pewno użytkownicy hulajnóg wiedzą jak i gdzie mogą się na nich poruszać? Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich.

Wczoraj po godz. 17:00 dyżurny wyszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu z udziałem 9-latka, do którego doszło w miejscowości Lucynów.  Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że chłopiec kierując hulajnogą elektryczną poruszał się po chodniku. W pewnym momencie stracił panowanie nad hulajnogą i przewrócił się, uderzając głową o chodnik. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.  

Przypominamy!

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
  • Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

 Dbajmy o swoje bezpieczeństwo !

 

Autor: sierż. szt. Ilona Puścian

Powrót na górę strony