Pół roku pracy policjantów grójeckiej drogówki
W pierwszych sześciu miesiącach roku na drogach powiatu grójeckiego doszło do 48 wypadków drogowych oraz ponad 330 kolizji. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 5 osób, a rannych zostało 68 uczestników ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo na drodze niezmiennie jest priorytetem dla policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. W codziennej służbie wspierają ich również policjanci z ogniwa patrolowego i wspólnie dokładają wszelkich starań, aby zapewnić spokój i porządek na drogach powiatu grójeckiego. W okresie od stycznia do czerwca na naszych drogach doszło do 48 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 68 zostało rannych. Doszło także do 331 kolizji.
Mundurowi skontrolowali stan trzeźwości niemal 26900 kierujących. Skrajną nieodpowiedzialnością wykazało się natomiast 124 osoby, które zdecydowały się prowadzić pojazd mechaniczny znajdując się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest brawura i nadmierna prędkość. W pierwszym półroczu 2024 roku policjanci drogówki ujawnili 5970 przekroczeń dopuszczalnej prędkości. Z powodu zbyt szybkiej jazdy w obszarze zabudowanym 43 kierujących straciło prawo jazdy.
Niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo ma także stan techniczny pojazdu. Z uwagi na nieprawidłowości lub brak aktualnych badań technicznych z ruchu usuniętych i skierowanych na badania zostało 271 pojazdów.
W ramach swoich działań mundurowi ujawnili 70 kierujących, którzy nie posiadali uprawnień do kierowania oraz 16 kierujących pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami i 13 nie stosujących się do decyzji o cofnięciu uprawnień. Zatrzymanych zostało 77 praw jazdy.
Wciąż dużym problemem jest nieodpowiednie przewożenie pasażerów – kierujący i pasażerowie aż 317 razy nie zastosowali się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a bez fotelika przewożonych było 5 dzieci. Ponadto 79 kierujących rozpraszało się korzystaniem z telefonu.
Dla każdego jest miejsce na drodze, dlatego należy respektować obecność wszystkich uczestników ruchu drogowego. 43 kierujących zapomniało o tym obowiązku i naruszyło przepisy poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Mundurowi nie pominęli również pieszych, z których 157 nie zastosowało się do przepisów poprzez przekraczanie drogi w niedozwolonym miejscu, chodzenie niewłaściwą stroną drogi lub brak elementów odblaskowych.
mł. asp. Agata Sławińska