Alkohol wciąż dużym problemem wśród kierujących
Pomimo licznych apeli o zachowanie rozsądku i trzeźwości za kierownicą, wciąż trafiają się osoby, które decydują się kierować samochodem pomimo spożywanego wcześniej alkoholu. Skutki takiego zachowania mogą być bardzo poważne.
Kierowanie jakimkolwiek pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu niesie za sobą konsekwencje prawne. Poza wysoką grzywną, kierujący może być pozbawiony wolności na 3 lata, a w przypadku recydywy – nawet na 5 lat. Po ostatniej zmianie przepisów można także stracić swój pojazd, ale najgorszym skutkiem nieodpowiedzialnego zachowania może być śmierć lub trwałe kalectwo swoje lub innego uczestnika ruchu drogowego.
Tylko w lipcu po grójeckich drogach poruszało się 16 kierujących pod wpływem alkoholu. Wśród nich był skrajnie nieodpowiedzialny 39-latek, który kierował autobusem i przewoził pasażerów, choć we krwi miał niemal promil alkoholu. Niechlubnym rekordzistą był kierujący osobowym volkswagenem 33-latek, który miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi i czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Pomimo zakazu i 2 promili alkoholu za kierownicę wsiadł również 32-latek, który nie chcąc rozmawiać z policjantami nie zatrzymał się do kontroli. W tym przypadku grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie może zaburzyć zdolności psychomotoryczne i doprowadzić do tragedii.
asp. Agata Sławińska