Dwa samochody w rowie. Dwóch nietrzeźwych kierujących
Samochód i alkohol to rzeczy, których nie można łączyć. Niestety wciąż zdarzają się osoby chcące zaprzeczyć tej tezie. Finał kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu może być różny, a konsekwencje poważne.
Do dwóch niemal identycznych zdarzeń doszło w ciągu jednej nocy w połowie sierpnia. Najpierw około godziny 21:40 Dyżurny grójeckiej komendy odebrał zgłoszenie o samochodzie porzuconym na terenie gminy Błędów. Skierowani na miejsce policjanci z Posterunku w Mogielnicy zauważyli Toyotę, która przodem wjechała do rowu. W otwartym aucie nikogo nie było, ale mundurowi znaleźli w środku dowód osobisty. Czujne oko funkcjonariuszy dostrzegło osobę z dowodu w przejeżdżającym w tym momencie obok policjantów samochodzie. Nie mylili się, mężczyzna potwierdził, że kierował Toyotą i wjechał do rowu, po czym poszedł po pomoc. Powodem nieutrzymania właściwego toru jazdy zapewne był niemal promil alkoholu we krwi kierującego. Jak się okazało mężczyzna nie posiadał też uprawnień do kierowania.
Tuż po godzinie 1:00 z kolei pojawiło się zgłoszenie o … samochodzie znajdującym się w rowie. Na miejscu policjanci zastali zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy mężczyźnie. Niedaleko w rowie dostrzegli auto ze zgłoszenia. Opatrywany mężczyzna z pełnym przekonaniem wypierał się kierowania tym pojazdem pomimo, że stanowił on jego własność. Obecny na miejscu świadek potwierdził kierowanie pojazdem przez tego mężczyznę, który w organizmie miał niemal 2,5 promila alkoholu.
Obydwie sprawy znajdą swój finał w sądzie. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3, natomiast kto prowadzi pojazd mechaniczny nie mając do tego wymaganych uprawnień podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
Ponadto, zgodnie z aktualnymi przepisami:
- jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila w wydychanym powietrzu, sąd orzeknie utratę auta.
- Dodatkowo art. 178 kk przewiduje obowiązkową konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.
- Gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.
asp. Agata Sławińska