Aktualności

Hejtujesz = trollujesz!

Data publikacji 04.04.2025

Grójeccy policjanci, we współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości, Grójeckim Ośrodkiem Kultury i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Nowej Wsi, zorganizowali przeznaczoną dla młodzieży debatę, podczas której omówiono m.in. zjawisko hejtu oraz bezpieczeństwa w sieci.

We wtorek (1 kwietnia) z sali kinowej Grójeckiego Ośrodka Kultury odbyła się debata dla młodzieży szkół średnich, której hasłem przewodnim było zjawisko hejtu, zwłaszcza w przestrzeni internetowej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami, a także I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu nadkom. Rafał Różalski, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda, a także prelegenci - mł. asp. Kamil Warda i Katarzyna Dupla-Poprawska.

Spotkanie rozpoczęła asp. szt. Ewelina Kozdruj z Zespołu do Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii grójeckiej Komendy. Policjantka wprowadziła w tematykę spotkania, omówiła kwalifikacje prawne poszczególnych czynów, których podłożem jest mowa nienawiści oraz zwróciła uwagę na błędne określanie hejtu mianem krytyki. Następnie zaprosiła do wysłuchania wystąpień zaproszonych gości.

Jednym z prelegentów był mł. asp. Kamil Warda z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który omówił sposoby pracy policjantów zajmujących się przestępstwami popełnianymi w sieci, podkreślił również, że w internecie nikt nie może czuć się bezkarny, bo nikt nie jest anonimowy. Szereg uprawnień i możliwości policjantów powoduje, że każdy stosujący lub nawołujący do cyberprzemocy zostanie przez nich ustalony i poniesie konsekwencje swoich czynów.

O psychologicznych konsekwencjach doświadczania hejtu mówiła z kolei Katarzyna Dupla-Poprawska - psycholog i terapeuta, pracująca na co dzień w grójeckim Zespole Szkół Specjalnych. Zwróciła uwagę, że hejterzy czują się silni w internecie, ponieważ nie widząc swojej ofiary nie mierzą się z konsekwencjami swojego zachowania. Wytłumaczyła, że przemoc psychiczna może przybierać różne formy, ale zawsze pozostawia trwały ślad, dotykając najbardziej osobistych spraw.

W spotkaniu wzięła udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grójcu oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu. Gościem honorowym byli uczniowie z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Nowej Wsi, którzy zaprezentowali przedstawienie „Wszechmocni w sieci”, obrazujące mechanizm narastającej mowy nienawiści i jej skutki. Za mocne przesłanie młodzi aktorzy zebrali gromkie brawa.

  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
  • Hejtujesz = trollujesz!
Powrót na górę strony