Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań "Trzeźwość w przewozie osób"

Data publikacji 14.02.2019

Wczoraj grójeccy policjanci z Ruchu Drogowego przeprowadzili działania skierowanych na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podczas których przebadali 28 kierujących autobusami i busami. Ujawniono nietrzeźwego kierowcę.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu wczoraj od wczesnych godzin porannych prowadzili działania ukierunkowane na trzeźwość kierowców przewożących osoby. Łącznie zostało przebadanych 78 kierujących.

Pod Mogielnicą po godz. 16.00 ujawniono kierowcę samochodu osobowego w stanie nietrzeźwości. Urządzenie wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 44-letni mężczyzna odpowie za popełnienie przestępstwa.

Dzień wcześniej grójeccy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy kierowali pijani. Pierwszego w niedziele po południu zatrzymali patrolowcy, kierował audi w Głuchowie. Drugi po trzech godzinach pod Chynowem oplem wpadł do rowu. Obydwaj posiadali w wydychanym powietrzu ponad 2 promile alkoholu.

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu  alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej  urządzenie do badania zawartości alkoholu wykaże od 0,2 do 0,5 promila, wówczas odpowiemy z art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku sąd może orzec karę aresztu albo grzywny, a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Inne konsekwencje

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

APELUJEMY do kierujących o rozsądek i wyobraźnię, aby po spożyciu alkoholu by  nie siadać za kierownicę – włączmy myślenie przed, a nie po tym jak dojdzie do nieszczęścia. 

Pamiętajmy, aby nie wsiadać na kierownicę pod wpływem alkoholu. Możemy zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale i innym uczestnikom ruchu.

 

Powrót na górę strony