Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

DZIELNICOWY – POLICJANT „PIERWSZEGO KONTAKTU”

Data publikacji 23.01.2017

Bycie dzielnicowym to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Służba, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania. Policjant pierwszego kontaktu – tak przyjęło się mówić o dzielnicowych. W ich zainteresowaniu powinno być wszystko, co dzieje się na danym terenie.

Zbieranie informacji, rozmowy z mieszkańcami, bystre oko i obowiązkowe obchody – to codzienność dzielnicowego. Ta służba wymaga prawdziwego poświęcenia, znajomości wielu aktów prawnych, cierpliwości, życzliwości i dobrej kondycji.

Praca dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych. Ludzie zwracają się z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. Tematy są niejednokrotnie wstydliwe i dotyczą życia prywatnego. Dzielnicowy pracuje przede wszystkim sam. Nie może być anonimowy. Umundurowany, zawsze jest w centrum uwagi. Ludzie przyglądają się jego zachowaniu. Musi być nieskazitelny i dawać dobry przykład.

Powinien posiadać umiejętność nawiązywania kontaktów, wzbudzać zaufanie i być otwartym na drugiego człowieka. Sprawy, z którymi mieszkańcy zwracają się najczęściej to: przemoc w rodzinie, złe parkowanie i uciążliwi sąsiedzi.

W szkołach dzielnicowi prowadzą pogadanki dla uczniów na temat bezpieczeństwa. Kontrolują też obiekty, które potencjalnie mogą być narażone na działania przestępców takie, jak banki i urzędy pocztowe. Dzielnicowi pomagają także ofiarom przestępstw i wcielają w życie program zapobiegania przemocy w rodzinie.

Policjanci – dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Grójcu oraz podległych jednostek czekają na każdy sygnał, który może doprowadzić do poprawy stanu bezpieczeństwa, do ujawniania osób naruszających porządek publiczny. Dzielnicowy może też skierować nas do odpowiedniej komórki policji czy też instytucji, która pomoże rozwiązać problem. Wspólne działanie i wymiana informacji musi wpłynąć na skuteczne zwalczanie i zapobieganie przestępstwom.

Informacje dotyczące dzielnicowych i poszczególnych rejonów dzielnicowych uzyskać można bezpośrednio na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Grójcu lub w aplikacji „Moja Komenda”. 

Powrót na górę strony