Policja o mowie nienawiści
Grójeccy policjanci odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Karolewie. Podczas spotkania mundurowi rozmawiali z młodzieżą na temat hejtu, mowy nienawiści i ksenofobii. Poruszona tematyka dotyczyła konsekwencji prawnych oraz pomocy pokrzywdzonym.
W środę policjantka zajmująca się problematyką nieletnich z Grójca oraz dzielnicowy gminy Pniewy spotkali się z uczniami z Karolewa. Mundurowi omówili podstawowe pojęcia takie jak przestępstwo z nienawiści, mowa nienawiści czy hejt. Uczniowie mieli okazję usłyszeć też konkretne przykłady tego rodzaju przestępstw. Podczas zajęć prowadzący zwrócili uwagę na szczególną rolę internetu w szerzeniu mowy nienawiści.
Co każdy powinien wiedzieć o przestępstwach z nienawiści? Przede wszystkim to, że jest to zabroniony w polskim prawie czyn motywowany uprzedzeniami. A zatem jest to takie przestępstwo, które zostało popełnione tylko dlatego, że osoba, przeciwko której jest wymierzone, ma cechę odróżniającą ją od sprawcy i często wyróżniającą ją z większości otaczającego społeczeństwa – na przykład ma inny kolor skóry, pochodzi z innego kraju lub innego kręgu kulturowego, mówi innym językiem, wyznaje inną religię. Za ich popełnienie polski Kodeks karny przewiduje kary. Warto zapamiętać, że przestępstwa z nienawiści są w Polsce ścigane z urzędu.
nadkom. Agnieszka Wójcik