Aktualności

NIEZALEŻNIE OD TEGO JAKĄ MASZ GRUPĘ KRWI, PODZIEL SIĘ NIĄ Z TYMI, KTÓRZY JEJ POTRZEBUJĄ. ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA KRWI W GRÓJCU

Data publikacji 13.12.2022

W środę (14.12.2022 r.) odbędzie się świąteczna zbiórka krwi, którą organizuje Urząd Gminy i Miasta w Grójcu m. in. wspólnie ze służbami mundurowymi. Honorowe oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, zajmuje niewiele czasu i nie przysparza większych problemów. Mimo to co roku powraca problem braku krwi. Średnio każdej minuty ktoś potrzebuje krwi. Jedna jej jednostka, którą oddaje krwiodawca, może uratować życie nawet trzem osobom poszkodowanym.

Jutro, 14 grudnia br. w godz. 8:30 - 14:00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Grójcu odbędzie się świąteczna zbiórka krwi. Organizatorem akcji jest Urząd Gminy i Miasta w Grójcu wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, przy współudziale m. in. Nadleśnictwa Grójec.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np. dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli:

- czujesz się zdrowy,

- ważysz nie mniej niż 50 kg,

- pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

- jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, to zgłoś się 16 kwietnia.

Musisz być:

- po lekkim, beztłuszczowym posiłku,

- z dokumentem tożsamości (dowód osobisty).

Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a dzięki zmianie ustawy, krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew lub osocze i w dniu następnym.

 

Powrót na górę strony