Aktualności

TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

Data publikacji 20.02.2023

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 20 do 26 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w komendzie Policji, w sądach, prokuraturach, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych, czy organizacjach pozarządowych w całym kraju.

Coroczna organizacja obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.

Porady prawne będzie można m.in. uzyskać w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu oraz podległych jednostkach Policji. W dniach 20-26.02.2023 r. w godz. 8.00 - 15.00, osoby deklarujące chęć skorzystania z pomocy w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem będą mogły zgłaszać się o pomoc, która zostanie im udzielona przez policjantów pionu kryminalnego. Możemy również nawiązać kontakt telefoniczny pod numerem 48 702 62 00.

Wsparcie będzie również oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości.

Lista organizacji i miejsce, gdzie można uzyskać pomoc znajduje się pod adresem internetowym: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/. Informacji można też szukać na stronach komend miejskich i powiatowych na terenie Mazowsza. 

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony