KAMPANIA "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY”
W ramach kampanii "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY” grójeccy policjanci wspólnie z dzielnicowym zorganizowali spotkanie z członkami Klubu Senior+ w Goszczynie. Celem spotkania było podniesienie świadomości na temat nowych rodzajów zagrożeń i przestępstw, zwłaszcza popełnianych przy pomocy komputerów i telefonów.
9 marca br. odbyło się spotkanie, które było skierowane dla seniorów z gminy Goszczyn. Z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Grójcu spotkanie poprowadzili asp. szt. Ewelina Kozdruj, asp. Sławomir Babisz oraz sierż. szt. Michał Kobza (dzielnicowy gminy Goszczyn).
Podczas spotkania policjanci omówili sytuacje, w jakich najczęściej osoby starsze stają się ofiarami przestępstw. Mówili m. in. o oszustwach na tzw. „zdalny pulpit” - kiedy wirtualny doradca gwarantuje szybki i duży zysk. Zyski po wpłatach kolejnych kwot rzeczywiście pojawiają się na koncie. Kiedy inwestor chce wypłacić wszystkie pieniądze pojawiają się kłopoty.
Jak to działa ?
W wielu przypadkach z osobami, które odpowiedziały na znalezioną w sieci reklamę i wysłały swoje poufne dane w formularzu kontaktowym, kontaktuje się konsultant, który może określać się także jako doradca finansowy. Oferuje on pomoc w bezproblemowym przejściu całego procesu inwestycji.
Oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary, np.: operują liczbami i prognozami zysków. Poprzez różne techniki manipulacyjne próbują namówić rozmówcę na zainstalowanie na komputerze odpowiednich programów, które rzekomo ułatwią wzajemną komunikację z doradcą podczas inwestowania.
W rzeczywistości są to programy, które umożliwiają przestępcy zdalne korzystanie z Twojego komputera, w tym podgląd do logowania do bankowości internetowej. Oszuści poznają wtedy nasze loginy i hasła.
Ofiary orientują się, że zostały oszukane w momencie, kiedy chcą wypłacić rzekome zyski.
Jeżeli doszło do utraty środków finansowych, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem i zablokować dostęp do konta oraz zmienić hasło dostępowe. Należy także udać się do najbliższej jednostki Policji i zgłosić taki fakt.
Projekt "Świadomy-Czujny-Bezpieczny" realizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji że. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
nadkom. Agnieszka Wójcik