O hejcie, cyberprzemocy i innych zagrożeniach w sieci z młodzieżą
O hejcie i cyberprzemocy rozmawiali grójeccy policjanci w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nowej Wsi. Temat bardzo ważny dla młodych użytkowników sieci. Niestety coraz częściej przestępstwa popełniane są za pomocą internetu.
Zajęcia przeprowadzili - asp. szt. Ewelina Kozdruj oraz asp. Sławomir Babisz z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii grójekiej komendy. Swoje działania realizowali w ramach wewnętrznych akcji "Nie hejtuj" oraz "on-line@bądźbezpieczny".
Funkcjonariusze rozmawiali z uczniami na temat cyberprzemocy, o jej przyczynach, skutkach oraz odpowiedzialności karnej dla sprawców tego rodzaju przestępstw. Ponadto poruszyli temat narkotyków i wskazali gdzie szukać pomocy w przypadku uzależniania, mówili również o odpowiedzialności nieletnich w związku z handlem środkami odurzającymi, o demoralizacji oraz o przemocy i agresji, jak na nią reagować oraz gdzie szukać pomocy. Dużą część spotkań, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie poświęcono nękaniu i przemocy rówieśniczej przy wykorzystaniu telefonów i komputerów.
Ponadto policjanci za pośrednictwem młodzieży starali się dotrzeć do osób starszych, którzy bardzo często stają się ofiarami oszustów. Omówili i uczulili na metody ich działania oraz poinformowali, jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do przestępstwa w ramach projektu pn."Świadomy-Czujny-Bezpieczny", który jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
nadkom. Agnieszka Wójcik