Aktualności

TEMPERATURA CORAZ NIŻSZA - CORAZ WIĘKSZE ZAGROŻENIE DLA OSÓB BEZDOMNYCH. NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI, POMAGAJMY OSOBOM NARAŻONYM NA WYCHŁODZENIE.

Data publikacji 23.11.2023

Na termometrach zauważamy coraz niższe temperatury. Są one zagrożeniem dla życia i zdrowia osób dotkniętych bezdomnością oraz innych, potrzebujących ciepłego schronienia. Grójeccy policjanci każdego roku sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, kanały ciepłownicze i inne miejsca, w których osoby mogą szukać schronienia przed mrozem, ale razem możemy więcej! Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję o przypadkach, w których ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

Wraz ze spadkiem temperatury policjanci wspólnie z innymi służbami i instytucjami większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki czy dworce to miejsca, w których najczęściej szukają one schronienia przed zimnem.

Pierwszymi objawami wychłodzenia organizmu są: zimne dreszcze, mrowienie palców u rąk i zawroty głowy. W tym stadium wystarczy znalezienie się w ciepłym miejscu i przyjęcie ciepłych płynów. Kiedy do dreszczy i zimnych rąk oraz nóg dołącza drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja jest to znak, że mamy do czynienia z łagodną hipotermią.

W drugim stadium hipotermii, dreszcze ustępują, ale poziom świadomości jest niebezpiecznie obniżony, występują zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej - mięśnie są sztywne, ruchy nieporadne, mowa bełkotliwa, człowiek staje się apatyczny i traci poczucie czasu. Wtedy już temperatura ciała spada poniżej 32 stopni Celsjusza.

Możemy taką osobę pomylić z osobą bardzo pijaną, jednakże może nie być to stan upojenia alkoholowego, a już silnie działające wychłodzenie. Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy na wszystkie osoby narażone na wychłodzenie. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku.

Apelujemy więc, aby nie przechodzić obojętnie obok osób narażonych na zamarznięcie. Czasem nie potrzeba wiele by pomóc.

By uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie, wystarczy poinformować odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy:

  • 112  
  • na bezpłatną infolinię 987
  • skorzystać z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Powrót na górę strony