Blisko 600 poszukiwanych w rękach grójeckich policjantów
Policjanci z Grójca prawie codziennie zatrzymują osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. W ciągu ostatniego roku zakończyli ponad 580 poszukiwań. Wśród zatrzymanych były osoby poszukiwane listami gończymi oraz zarządzeniami sądu i prokuratury.
W ręce policjantów z grójeckiej komendy oraz podległych jednostek niemal codziennie wpada osoba poszukiwana. Są wśród nich m. in. osoby, które powinny trafić do więzienia za niezapłacone mandaty lub unikające odbycia kary pozbawienia wolności oraz poszukiwane listami gończymi. W 2023 roku funkcjonariusze zatrzymali 582 takie osoby.
530 osób było poszukiwanych na postawie zarządzeń i nakazów wydanych przez uprawnione organy, w celu ustalenia miejsca pobytu, zatrzymania za niezapłacone grzywny lub za popełnione przestępstwa, gdzie orzeczono prawomocne wyroki pozbawienia wolności. 52 osoby zatrzymano na podstawie listów gończych. Były to kary pozbawienia wolności od roku do kilku lat. Niektórzy poszukiwani ukrywali się za granicami kraju i zostali zatrzymani po przyjeździe do Polski. Poszukiwani byłi również obcokrajowcy.
Praca związana z zatrzymywaniem osób poszukiwanych to niejednokrotnie długie i mozolne zbieranie danych, pozwalających odnaleźć miejsce ukrywania się poszukiwanego. Osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości są bardzo ostrożne, starają się być wręcz nie zauważalne dla otoczenia, nie rzucają się w oczy. Zdarzają się przypadki gdzie, nawet nie wychodzą ze swoich kryjówek a jedzenie lub inne środki potrzebne do życia dostarczają im zaufane osoby. Ale osoby ukrywające poszukiwanych muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Za ukrywanie takiej osoby grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Pomimo tego że sposobów i metod ukrywania się osób poszukiwanych jest dużo, to efekty pracy z ostatniego roku pokazują, że mimo różnych zabiegów, funkcjonariusze codziennie zatrzymują kolejnych poszukiwanych. Zadaniami związanymi z poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości lub też osób zaginionych, w komendach powiatowych zajmują się specjalne zespoły funkcjonariuszy.
nadkom. Agnieszka Wójcik