Aktualności

Znęcał się nad żoną. Policja zastosowała zakaz zbliżania.

Data publikacji 21.08.2024

Dzielnicowa z gminy Wyszków wydała zakaz wobec sprawcy przemocy. 31-latek ma zakaz zbliżania się do domu swojej rodziny i jego najbliższego otoczenia. Mężczyzna od dłuższego czasu znęcał się nad żoną. Prawo broni ofiary przemocy domowej, a sprawca przemocy musi liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania.

 
 
„To sprawa rodzinna”, "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać” - zdarza się, że tak właśnie osoby dotknięte przemocą w rodzinie tłumaczą fakt nieinformowania Policji o sytuacji w jakiej się znajdują. Dopiero, gdy dojdzie do tragedii, ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc jest jej akceptacją, zróbmy wszystko by takim tragediom zapobiec.
 
Wczoraj (20.08) dzielnicowa z gminy Wyszków zastosowała nakaz opuszczenia mieszkania i  zakaz zbliżania się do żony,  wobec 31-letniego sprawcy przemocy domowej. Mężczyzna od dłuższego czasu wszczynał awantury ze swoją żoną, wyzywał ją i był wobec niej agresywny.  Nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania, dlatego dzielnicowa bez chwili zawahania podjęła decyzję o odseperowaniu agresora od członków rodziny. Mężczyzna w obecności funkcjonariuszy opuścił mieszkanie, a oprócz tego mundurowi wydali decyzję o zakazie zbliżania się do żony.
 
Kiedy policjant ma prawo wydać nakaz lub (i) zakaz?
·    podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu, jak również
·    w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie, (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy policjant, który uzyska informację o stosowaniu przemocy w rodzinie.
 
Warto wiedzieć:
·    Nakaz lub (i) zakaz obowiązuje przez okres 14 dni z możliwością przedłużenia czasu jego trwania przez sąd.
·    Przed podjęciem decyzji o wydaniu nakazu lub (i) zakazu, policjant obligatoryjnie dokonuje oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Dla oceny tego ryzyka, dedykowane są kwestionariusze jego szacowania, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę.
·    Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie i są natychmiast wykonalne.
·    Czynność opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub (i) zakaz, odbywają się w obecności interweniujących policjantów.
 
W okresie obowiązywania nakazu lub (i) zakazu Policja zobowiązana jest, do  sprawdzenia, czy nakaz lub (i) zakaz nie są naruszane. W przypadku nie stosowania się do wydanego przez Policję zakazu lub (i) nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony z art. 66b przewidującego karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
 
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik/ KPP Wyszków
 
Powrót na górę strony