Aktualności

Sezon grzewczy – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji 06.11.2024

Tylko od początku września b.r. policjanci pracowali na miejscu 4 tragicznych pożarów zaistniałych na terenie powiatu wyszkowskiego, w wyniku których śmierć poniosło aż 6 osób. Policjanci apelują o ostrożność i dbanie o regularne przeglądy urządzeń grzewczych oraz instalacji elektrycznej, które mogą uchronić nas przed tragedią. Bezpieczeństwo w domu zależy od każdego z nas – nie zaniedbujmy podstawowych zasad i dbajmy o siebie oraz naszych bliskich.

Tylko od początku września br. na terenie powiatu wyszkowskiego doszło do 9 pożarów budynków mieszkalnych, niestety aż 4 z nich zakończyły się dla ich mieszkańców tragicznie. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wyszkowskiego i zminimalizowanie ryzyka zagrożenia pożarami policjanci apelują o rozsądek i ostrożność przy ogrzewaniu mieszkania.

W okresie jesienno-zimowym ogrzewanie mieszkań lub domów jest sprawą konieczną, jednak aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych koniczne jest używanie urządzeń przeznaczonych do tego celu. Przed sezonem grzewczym warto sprawdzić sprawność tych urządzeń oraz całych instalacji (kominowych i wentylacyjnych). Należy pamiętać, że pożar który może być spowodowany niewłaściwym ogrzewaniem mieszkania, może być zagrożeniem dla życia i zdrowia nie tylko mieszkańców danego lokalu, ale też dla lokali sąsiadujących.

Dlatego aby uniknąć często tragicznych w skutkach konsekwencji niewłaściwego korzystania z urządzeń grzewczych , zachowaj ostrożność i przestrzegaj kilku ważnych zasad:

  1. Jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w sezonie grzewczym jest niedrożność przewodów kominowych. Nagromadzenie sadzy, która nie jest regularnie usuwana, może doprowadzić do zapalenia się komina, dlatego regularnie kontroluj stan przewodów kominowych oraz wzywaj kominiarza do ich oczyszczenia.
  2. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla, który wykrywa czad i generuje sygnał alarmowy w przypadku zagrożenia. 
  3. Regularnie przeglądaj  stan instalacji elektrycznej oraz urządzeń grzewczych. Wady tych urządzeń, zwłaszcza elektrycznych, mogą prowadzić do zwarć, a w konsekwencji do pożaru.
  4. Korzystając z przenośnych ogrzewaczy elektrycznych, pamiętaj, że niewłaściwie używane, mogą stanowić zagrożenie. Nie  pozostawiaj ich bez nadzoru, zwłaszcza w pobliżu materiałów łatwopalnych, takich jak firany, dywany czy meble. Nigdy nie należy podłączać kilku urządzeń grzewczych do jednej listwy zasilającej, ponieważ może to przeciążyć instalację i spowodować zwarcie.
  5. Zapoznaj się i dokładnie przestrzegaj instrukcji producenta dotyczących użytkowania urządzeń grzewczych i regularnie je serwisować

Pamiętajmy, że nasza codzienna ostrożność i dbanie o regularne przeglądy urządzeń grzewczych oraz instalacji elektrycznej mogą uchronić nas przed tragedią. Bezpieczeństwo w domu zależy od każdego z nas – nie zaniedbujmy podstawowych zasad i dbajmy o siebie oraz naszych bliskich.

 

Autor: podkom. Wioleta Szymanik

Powrót na górę strony