(NIE)bezpieczna prędkość – przyczyną wielu zdarzeń drogowych
Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, które zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. Pamiętajmy, że nie zawsze jazda z dozwoloną prędkością, będzie bezpieczną prędkością, a wpływ na nią będzie miało wiele czynników takich jak natężenie ruchu, pogoda, stan nawierzchni oraz własne umiejętności czy samopoczucie.
Mając na uwadze bezpieczeństwo każdego z użytkowników dróg, wyszkowscy policjanci prowadzą różnego rodzaju działania na drogach. W połączniu z akcjami profilaktycznymi i wzmożonymi kontrolami pojazdów, stają się one ważnym czynnikiem, który niewątpliwie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Oprócz takich działań, jak m.in.:
- ,,Trzeźwy poranek’’,
- ,,Pasy’’,
- ,,Prędkość’’,
- ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego’’,
- ,,Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów’’,
funkcjonariusze podczas codziennej służby zwracają również szczególną uwagę na nieodpowiedzialnych kierowców, którzy z nadmierną prędkością i niejednokrotnie brawurowo, przemieszczają się pojazdami po ulicach miasta i powiatu wyszkowskiego, stwarzając zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników dróg.
Drifting, pisk opon i lekceważenie ograniczeń prędkości, znacząco wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa na drodze. Mundurowi wobec takich kierujących stosują jedną zasadę – „ zero tolerancji”.
Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń, w połączeniu z brawurą i nadmierną prędkością daje jeden efekt – zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.
Kierując pojazdem należy pamiętać, że:
- Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności czy nawet naszego samopoczucia.
- Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.
Policjanci apelują do kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego:
- Stosowanie się do ograniczeń prędkości oraz dostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze.
- Korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa .
- Zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych.
- Obserwowanie drogi i jej otoczenia.
Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy.
Autor: podkom. Wioleta Szymanik
Film 1-391567.mp4
Pobierz plik 1-391567.mp4 (format mp4 - rozmiar 4.2 MB)