Pojazd zaparkowany na drodze ekspresowej. Interweniowali policjanci
„Na pasie awaryjnym ekspresówki stoi zaparkowany pojazd. Jest niewidoczny. Stwarza zagrożenie” Takie zgłoszenie odebrał dyżurny wyszkowskiej jednostki, który na miejsce natychmiast skierował mundurowych. Wielu kierowców zastanawia się co zrobić w sytuacji, gdy nasz samochód ulegnie awarii. Jak się wówczas zachować, zwłaszcza, gdy przytrafi nam się to na drodze ekspresowej lub autostradzie. Wyszkowscy policjanci radzą, jak w takiej sytuacji zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.
W poniedziałek ( 11.11) tuż przed godziną 21 dyżurny wyszkowskiej Policji otrzymał zgłoszenie, że na pasie awaryjnym drogi ekspresowej S-8 na wysokości miejscowości Lucynów ma stać zaparkowany pojazd marki seat, który jest niewidoczny dla innych użytkowników stwarzając tym samym zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na miejsce natychmiast udali się mundurowi oraz służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy odpowiednio oznakowali pozostawiony pojazd, do czasu usunięcia go przez policjantów na parking strzeżony.
Musimy zdawać sobie sprawę, że pojazdy na drogach ekspresowych mogą jechać z prędkością nawet 120 km/h. To oznacza, że długość drogi hamowania pojazdu przy tej prędkości, aż do jego zatrzymania przy dobrych warunkach drogowych, wynosi ponad 150 metrów. Natomiast na mokrej nawierzchni, droga ta może być nawet dwukrotnie dłuższa! Gdy jadąc taką drogą napotkamy utrudnienia np. kolizję czy wypadek, istnieje duże ryzyko, że sami możemy stać się uczestnikami zdarzenia drogowego. Tego typu sytuacje stanowią spore zagrożenie. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasad odpowiedniego zabezpieczenia miejsca, w którym doszło do niebezpiecznej sytuacji.
Każdy odpowiedzialny kierowca powinien być przygotowany na niespodziewane wydarzenia na drodze, by w zależności od sytuacji mógł zapewnić bezpieczeństwo sobie, pasażerom oraz innym użytkownika dróg.
- Najważniejszą kwestią w przypadku awarii jest bezpieczeństwo, w takiej sytuacji pamiętajmy by: włączyć światła awaryjne w każdym przypadku, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne
- Zjechać poza drogę, a jeżeli nie jest to możliwe zatrzymać pojazd na poboczu jak najbliżej krawędzi jezdni
- Umieścić trójkąt ostrzegawczy w odległości :
- 1 metr od pojazdu w terenie zabudowanym
- 30-50 metrów od pojazdu w terenie niezabudowanym
- 100 metrów od pojazdu na drodze ekspresowej i autostradzie
Ważnym środkiem bezpieczeństwa, który zwiększa widoczność jest założenie kamizelki odblaskowej oraz to aby wszyscy opuścili pojazd. I choć pogoda może nie sprzyjać, to pamiętajmy że w razie postoju na ruchliwej drodze wnętrze naszego samochodu nie jest bezpiecznym miejscem. Na autostradzie i drodze ekspresowej po odpowiednim oznakowaniu awarii, najlepiej udać się za barierę energochłonną, by tam czekać na wezwaną pomoc.
Autor : podkom. Wiololeta Szymanik