Za nami V Zlot Wychowania i Profilaktyki w Wyszkowie
Radość wypisana na twarzach wyszkowskiej młodzieży, przyjacielskie relacje, ogrom pozytywnych emocji – tak właśnie można podsumować V Zlot WiP, który odbył się 16 listopada. To coroczne wydarzenie to już bez wątpienia lokalna tradycja i głos ludzi młodych, którzy poprzez twórczą profilaktykę rówieśniczą kreują życie wolne od przemocy i uzależnień.
Już po raz piąty, wyszkowska młodzież, działająca w ramach Wychowania i Profilaktyki, spotkała się 16 listopada b.r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie na uroczystej gali, aby podsumować efekty swojej całorocznej pracy, na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa swoich kolegów i koleżanek, a także lokalnej społeczności. Tak jak w ubiegłych latach i tym razem, na twarzach blisko 400 młodych ludzi wypisane było szczęście i radość, a wydarzeniu towarzyszył ogrom pozytywnych emocji i przyjacielskich relacji.
W sobotę, już od godzinnych porannych, młodzież uczestniczyła w warsztatach, rozwijających ich pasje i zainteresowania takich jak : majsterkowanie i pirotechnika, tanecznych: jazz, hip-hop czy zumba, kulinarnych, z improwizacji teatralnej, sztuk walki i samoobrony, wokalnych i wizażu. Zwieńczeniem ich całodziennej pracy, była uroczysta gala.
V Zlot Wychowania i Profilaktyki otworzyły animacje. Młodzież wspólnie z zaproszonymi gośćmi i opiekunami, zatańczyli belgijkę i „ wygłupiaczka”, następnie przyszedł moment na część artystyczną. Na WiP-owskiej scenie młodzi ludzie zaprezentowali efekty pracy warsztatowej, a wszystko po to, aby podzielić się z innymi uczestnikami swoją radością i pasją. Tej części wydarzenia towarzyszyły szczególne emocje, gromkie brawa i potok miłych słów. Z ust zaproszonych gości padały słowa zachwytu i uznania:
„ Widok tych radosnych, młodych ludzi, to jak się wspierają i cieszą sobą nawzajem sprawia, że serce rośnie a do oczu napływają łzy szczęścia i dumy”
Następnie młodzież podziękowała organizatorom, dyrektorom szkół, nauczycielom oraz opiekunom za wsparcie i pomoc w organizacji zlotu i wszystkich działań, które na co dzień podejmują oraz zaprosiła do wspólnej zabawy na WiPotece ( dyskotece).
Wydarzenie zorganizowali: gmina Wyszków, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie. W imprezie udział wzięła młodzież z powiatu wyszkowskiego.
Czym tak naprawdę jest WiP ?
WiP tworzony jest przez ludzi młodych którzy poprzez twórczą profilaktykę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie społeczności kreującej wśród rówieśników modę na życie wolne od uzależnień i przemocy rówieśniczej oraz zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej. To głos ludzi młodych, którzy poprzez swoje działania integrują lokalną młodzież, angażują w propagowanie życia wolnego od negatywnych zachowań i umacniają w sobie nawzajem asertywne postawy.
WiP to nie tylko coroczny zlot młodzieży, to praca i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka przez cały rok. Młodzież integruje wyszkowskich młodych ludzi, zachęca do działania, organizuje profilaktyczne marsze ( życzliwości, solidarności, tolerancji) i gry miejskie, bale, wspólne ogniska czy spotkania wigilijne oraz włącza się w działalność charytatywną.
Autor: podkom. Wioleta Szymanik
Film V Zlot Wychowania i Profilaktyki w Wyszkowie
Pobierz plik V Zlot Wychowania i Profilaktyki w Wyszkowie (format mp4 - rozmiar 10.08 MB)