Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Razem przeciw depresji! Wyszkowska policja włączyła się w „Powiatowo- gminny alians przeciw depresji”

Data publikacji 29.11.2024

Za nami konferencja pod hasłem "Razem przeciw depresji!" inaugurująca "Powiatowo-gminny alians przeciw depresji ", który powstał po to, aby uwrażliwiać społeczność lokalną na sytuację osób zagrożonych depresją lub jej doświadczających oraz pomagać w zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Do nieformalnego sojuszu wyszkowskich samorządów, instytucji, ośrodków zdrowia czy placówek oświatowych przystąpiła Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie, aby wspólnie przeciwdziałać ryzykownym zachowaniom, przyczyniającym się do tej przebiegłej i groźniej choroby jaką jest depresja.

Depresja najczęściej kojarzy się ze złym nastrojem, niechęcią do życia, czy smutkiem. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu, ale jeśli jest ich coraz więcej, może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

„Depresja nie wybiera słabych i ubogich. Jest chorobą demokratyczną. Podcina skrzydła nawet podczas najwyższego lotu” – Anna Morawska

Wczoraj (28.11) w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie odbyła się inauguracja "Powiatowo-gminnego aliansu przeciw depresji " ", który powstał po to, aby uwrażliwiać społeczność lokalną na sytuację osób zagrożonych depresją lub jej doświadczających oraz pomagać w zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Koordynatorem projektu jest Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Wyszkowie. Wydarzenie odbyło się pod  patronatem Komisji Europejskiej, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Rzecznika  Praw Dziecka i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Alians to nieformalny sojusz organizacji, instytucji, ośrodków zdrowia, placówek oświatowych i osób, które lokalnie wspierają osoby doświadczające depresji, zapobiegają zachowaniom ryzykownym, a także uwrażliwiają mieszkańców na problem depresji. Do sojuszu, przystąpiła Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie, aby wspólnie przeciwdziałać ryzykownym zachowaniom, przyczyniającym się do tej przebiegłej i groźniej choroby jaką jest depresja.

Wyszkowscy policjanci każdego dnia wypełniają słowa roty ślubowania, które składali wstępując w policyjne szeregi. Czasami jednak, słowa „strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli” nabierają wyjątkowego znaczenia, szczególnie wtedy, kiedy dzięki swojemu zaangażowaniu i niezawodności, uratują czyjeś życie. Mundurowi w swojej codziennej służbie spotykają się z w wieloma traumatycznymi i tragicznymi sytuacjami w życiu lokalnej społeczności i zawsze gotowi są  do niesienia pomocy oraz wsparcia. Podejmują również wiele działań profilaktycznych takich jak pogadanki, warsztaty, konkursy, spektakle, a także angażują się w tworzenie profilaktyki rówieśniczej,  mających za zadanie uświadomić lokalnej społeczności, a w szczególności wyszkowskiej młodzieży, jakie konsekwencje niosą za sobą pewne nieakceptowalne zachowania podkreślając, że nie tylko gesty, ale również  „ słowa mogą ranić”. Realizowane przez nich zadania z pewnością wpisują się w tę trudną tematykę, jaką jest walka z przyczynami jak i skutkami depresji, wobec której wyszkowscy policjanci nie mogą przejść obojętnie.

Przed uroczystym podpisaniem Aliansu odbył się panel dyskusyjny na temat tego jak wspierać zdrowie psychiczne oraz o bliskiej współpracy zaangażowanych instytucji i  potrzebie skutecznego dystrybuowania informacji o dostępnej pomocy.

 

Wśród panelistów byli:

 dr. Piotr Toczyński – krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce, który przybliżył istotę Aliansu przeciw depresji oraz wskazał narzędzia, które wspierają walkę z tą trudną chorobą.

Pani Monika  Wrzosek – Kierownik Centrum Zdrowia  Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Sokołowie Podlaskim, która omówiła temat depresji wśród dzieci i młodzieży.

Dr. Kamila Lenkiewicz – psycholog, psychoterapeuta, która poruszyła ważny temat, jakim jest wpływ depresji na samouszkodzenia i próby samobójcze.

 

Na koniec spotkania głos zabrała Pani Marzena Dyl, Starosta Powiatu Wyszkowskiego oraz doc. dr. Henryk Goryszewski- prorektor ds. filii, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica Filia w Wyszkowie, który wskazał współczesne przyczyny depresji wśród dzieci i młodzieży i apelował do uczestników konferencji o skupienie się  przede wszystkim na ich eliminowaniu i pracy z młodymi ludźmi, aby wyrośli na ludzi pełnych szacunku do drugiego człowieka, wartości, idei, z wyznaczonymi życiowymi celami do których będą w stanie konsekwentnie dążyć pomimo trudności, które będą napotykać na swojej drodze.

 

Przy okazji tego ważnego dla wyszkowskiego powiatu wydarzenia, policjanci apelują:

Co zrobić i jak zwracać się do osoby, która choruje na depresję?

Pamiętajmy, że samoocena osoby chorej jest obniżona, należy więc działać i rozmawiać w sposób nienachalny oraz uważny. Postaraj się używać zwrotów:

  • „Wierzę w ciebie”
  • „Mogę sobie tylko wyobrazić, co przeżywasz, bez względu na wszystko, zawsze jestem z tobą”
  • „Zróbmy coś razem, jak mogę ci dzisiaj pomóc?”
  • „Możesz na mnie liczyć w każdej sytuacji, zawsze będę cię wspierał”
  • „Jesteś dla mnie ważną osobą”
  • „Każdy ma prawo do słabości”

Jak wspierać innych w depresji? Kieruj się kilkoma przydatnymi zasadami:

  1. Nie bądź zbyt szybki, nie przytłaczaj chorego rozpędem i rozmachem swego działania.
  2. Nie rób za chorego wszystkiego, pozostaw margines dla jego aktywności.
  3. Nie uszczęśliwiaj na siłę. Uzgadniaj z chorym zakres i kierunek pomocy.
  4. Spróbuj zachęcić chorego do ćwiczeń fizycznych – ale nie na siłę. Najpierw wystarczy coś małego, np. 5-minutowy spacer, a wraz z poprawą samopoczucia można zwiększać czas i intensywność ruchu.
  5. Bądź wytrwały. Wielokrotnie powtarzaj, że będzie dobrze, że z depresji można się wyleczyć – i nie trać przy tym cierpliwości.
  6. Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. Nie mów np. „Przesadzasz”, „Ogarnij się”, „Rusz się”, „Mnie też nie jest łatwo”. To bardzo zraża osoby chore i sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne.
  7. Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby pacjent mu wierzył.
  8. Jeśli osoba chora będzie mówić o samobójstwie, informuj o tym lekarza i inne bliskie osoby, nawet jeśli poprosiła Cię o zachowanie tajemnicy.

Gdzie szukać pomocy i porady?

116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111 Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108 Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212 Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54 Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112

 

Autor: podkom. Wioleta Szymanik

Powrót na górę strony